Pewność siebie, otwartość, poczucie bezpieczeństwa wyrażane są poprzez postawę ciała. Wystarczą dwie minuty, by tylko dzięki postawie ciała zmienić stan umysłu. Diana Nowek w Pytaniu na Śniadanie o książce Amy Cuddy Wstań! Poczucie wyższości może wiązać się także z postawą, w której ktoś trzyma pod pachami palce, a na zewnątrz wystawia skierowane ku górze kciuki. Założenie rąk na piersi ma w sobie pewien element agresji i niektóre osoby, mimo, że miałby ochotę go wykonać czuje się z nim niezręcznie.
Zdrowa samoocena, pewność siebie. Czym jest pewność siebie, jak wiele osób boryka się z niską samooceną, nieadekwatnym obrazem siebie. Wiele osób waha się pomiędzy dwoma biegunami, pewności siebie, która wydaje się na wyrost przerośnięta lub niepewnością siebie. Arogancja jest często mylona ze szczególnie silną pewnością siebie, która to nie jest wcale jednoznacznie negatywną postawą. Istnieją jednak pewne różnice, które pozwalają na właściwą interpretację i ocenę zachowań.
Bardzo ważne jest, aby umieć rozróżniać owe dwie postawy – nikt przecież nie lubi zadawać się z. Taka postawa oznacza pewność siebie. Kiepskim pomysłem jest również krzyżowanie rąk. Oznacza ono zamknięcie się w sobie i brak chęci do nawiązywania kontaktów.
Co prawda ochroniarze pilnujący w klubach nie wyglądają na niepewnych siebie, ale ich postawa nie zachęca do miłej rozmowy. Pewni siebie ludzie nie mają problemów. Postawa – generalnie pozytywne lub negatywne nastawienie wobec kogoś lub czegoś znajdujące odzwierciedlenie w przekonaniach, emocjach oraz zamierzonych zachowaniach. Postawa człowieka wobec jakiegoś obiektu (osoby, przedmiotu, zdarzenia, idei) to względnie trwała tendencja do pozytywnego lub negatywnego wartościowania przezeń tego obiektu. Takie postawy są często mylone z pewnością siebie, a osoby, które dokonują takiej błędnej oceny tworzą w sobie podświadomą blokadę w dążeniu do pewności siebie.
Jest w nich pewna część, która (bardzo słusznie) nie chce stać się aroganckim chamem, a skoro w ich rozumieniu arogancja = pewność siebie to sami siebie blokują. Na Waszą pewność siebie wpływają też bardziej prozaiczne czynności, które wykonujecie każdego dnia. Sposób w jaki chodzicie i Wasza wyprostowana postawa (14), czy też dobry wygląd (15) pomogą Wam podnieść poziom pewności siebie.
Nie przejmuje się zbytnio sam sobą, bo ma dystans do siebie. Nie uważa się za człowieka nieomylnego, ale na błędach potrafi się uczyć i przekuwać je w sukcesy. Zna swoją wartość, ale też ograniczenia. Porażka nie jest klęską - ale trzeba umieć się do niej przyznać. Ukazywanie całemu światu siebie jako niepokonanego.
To poczucie komfortu bycia sobą, pewność, że można liczyć na siebie w każdej sytuacji. Jednak eksperci zgodnie twierdzą, że w nerwowych sytuacjach zdecydowanie lepiej sprawdza się postawa wyprostowana (ramiona ściągnięte do tyłu, plecy proste, broda uniesiona). Sprawia ona, że czujemy się bardziej pewni siebie, a ludzie z naszego otoczenia zaczynają poważnie traktować nas – i nasze zdanie. Inaczej jest odebrana osoba, która siedzi niedbale, garbi się i bliżej jej do ziemi, tym samym wydaje się przez to mniej atrakcyjna, a inaczej osoba która jest wyprostowana trzyma głowę wysoko.
Wtedy wnioskujemy, że taka osoba jest być może bardziej pewna siebie, i zwraca uwagę na swoją posturę, która nie jest jej obojętna. Niektórzy ludzie nie lubią osób pewnych siebie ponieważ wydaje im się że są pyszni, dumni i przemądrzali, nie chcą wchodzić z nimi w interesy czy nawet rozmawiać o wspólnym biznesie. Osoba pewna siebie kroczy pewnym krokiem, po samej postawie oraz mimice widać że ma opisywaną wcześniej cechę charakteru. Już kilka razy spotkałem się z informacją, że przyjmowanie pewnej siebie pozycji ciała zwiększa pewność siebie, ale do tej pory nie widziałem dokładnie jak ma ona wyglądać. Zawsze było tylko powiedziane, żeby mieć taką samą pozycję jak osoba pewna siebie.
Niekiedy wystarczy tylko stanąć prosto, by poczuć się pewniej, a więc dobra postawa może wpłynąć i dodać pewności siebie. Z pewnością każdy potrzebuje czasami solidnej dawki pewności siebie. Eksperci twierdzą, że istnieje prosty sposób na to, by poczuć się bardziej pewnie, niezależnie od tego, jak bardzo jest się zestresowanym.
Postawa pewnej siebie osoby, a osoby nieśmiałej, zamkniętej w sobie, lękowej może się różnić. Często jest to związane z etapem życia, na którym jesteśmy. Dlatego też fizjoterapeuci współpracują z psychoterapeutami, by przez pracę na ciele wpłynąć na poprawę stanu psychicznego. Jak dodać sobie pewności siebie przez rozmową kwalifikacyjną? Prosty trick, który możecie wykorzystać, może sprawić, że w ciągu dwóch minut wasza kariera ulegnie przeobrażeniu.
Przeprowadzałam ostatnio rozmowę kwalifikacyjną, na której spotkałam się z kandydatem, którego znałam już wcześniej, z innego procesu rekrutacyjnego w którym wziął udział. Poza tym warto pamiętać na co dzień o postawach dominujących, ale też o elegancji i uprzejmości. Spokojnie można przybrać postawę osoby pewnej siebie i nie wyglądać na gbura. Warto stosować kilka prostych zasad: klatka piersiowa wypięta, ramiona do tyłu, głowa do góry, nogi lekko rozstawione, uśmiech.
Wiesz już, dlaczego ludzie nie są pewni siebie i jak ogromną rolę w kształtowaniu poczucia własnej wartości odegrały rodzina, szkoła i społeczeństwo. W wielu przypadkach to one od. Postawa nadmiernie chroniąca może opóźniać dojrzewanie społeczne dziecka. Jest ono zależne od matki, bierne i ustępliwe. Z drugiej strony może pojawić się zachowanie typu „rozpieszczone dziecko”.
Wówczas dziecko jest nadmiernie pewne siebie, cechuje je poczucie większej wartości. Postawa uległa, ugrzeczniona, bierna, pokorna, bierze się z lęku wobec innych, z obawy utraty ich sympatii, z chęci uniknięcia konfliktów, z braku pewności siebie. Zasadą postępowania jest tu posłuszeństwo. Rezultatem postawy uległej jest utrata szacunku otoczenia, lekceważenie, utrata poczucia własnej wartości, poczucie krzywdy, silny stres i wykorzystywanie przez innych.
Paolo Coelho-Biorąc to pod uwagę, nie zawsze jesteśmy w stanie dostrzec zbliżające się zachowania pasywno-agresywne. Czasem niełatwo jest wytłumaczyć sobie pewne postawy lub reakcje, które wahają się pomiędzy charyzmatycznymi a konserwatywnymi. Wyróżnia się za to wrogość ukryta za ironią, sarkazmem i „dobrymi manierami”. Twoje postrzeganie siebie ma ogromny wpływ na to, jak postrzegają cię inni. Im bardziej pewny siebie jesteś, tym większa jest twoja szansa na sukces.
Jest wiele czynników wpływających na pewność siebie, które są poza twoją kontrolą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.