wtorek, 12 listopada 2019

Funkcje czasu wolnego

AMATORSTWO ARTYSTYCZNE – pożyteczna forma spędzania czasu wolnego polegająca na dobrowolnym i samodzielnym zdobywaniu i rozwijaniu umiejętności przeciwstawnych zawodowym w różnych dziedzinach sztuki. Może być uprawiana indywidualnie (np. plastyka, tkactwo, fotografowanie, filmowanie) lub zespołowo (np. chór, orkiestra, teatr). Prawidłowa organizacja czasu wolnego stanowić może niewyczerpane źródło możliwości wychodzenia naprzeciw potrzebom rozwojowym jednostki. DĄBROWSKI: funkcja wypoczynku funkcja rozrywki funkcja rozwoju zainteresowań i uzdolnień funkcja poszukiwania miejsca w społeczeństwie.


Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił na stanowisku animatora czasu wolnego powinien zdać sobie sprawę z funkcji jakie animacja pełni. Zjawisko animacji jest wielopoziomowe i dotyczy zarówno sfer fizycznych, psychicznych i emocjonalnych.

Sposób, w jaki człowiek spędza czas wolny, nie jest tylko osobista sprawą. Suchodolski pisze, iż to, co jednostka „czyni ze sobą w godzinach wolnych od pracy, nie może nie mieć wpływu na jego zachowanie w innych godzinach dnia. Dąbrowski, analizując funkcje czasu wolnego dodaje jako czwartą, „kształtowanie przez jednostkę w trudnym czasie swojej postawy wobec otoczenia i znalezienia własnej roli w świecie. Dąbrowski także wymienia cztery funkcje czasu wolnego : „wypoczynek, rozrywkę, rozwój zainteresowań uzdolnień oraz poszukiwanie własnego miejsca w społeczeństwie”. Bardzo ważne jest by czas wolny spełniał wszystkie te cztery funkcje, bo wtedy jest on najkorzystniej wypełniony.


Zbyt ścisłe wiązanie czasu wolnego z problematyką pracy powoduje jednostronność jego definicji. Współczesne przemiany kulturowe a znaczenie czasu wolnego. Funkcje i znaczenie czasu wolnego.


Pedagogika czasu wolnego młodzieży.

Wypoczynek po pracy - podstawowy element wolnego czasu - był zjawiskiem znanym ludzkości od zarania dziejów. Do triady funkcji czasu wolnego należą praca nad sobą, zabawa i odpoczynek. Jednakże praca nad sobą uznawana jest często za najważniejszą funkcję czasu wolnego, funkcję wszechstronnego rozwoju i dobrowolnego udziału człowieka w życiu społecznym.


Pojęcie i funkcje czasu wolnego 1. Czas wolny w świetle literatury przedmiotu badan 1. Glówne formy i style spedzania czasu wolnego 1. Zadania rodziny w ksztaltowaniu się tresci oraz formy czasu wolnego 1. Formy i metody organizowania czasu wolnego przez szkole i inne instytucje spoleczna Rozdział II. Ilość czasu wolnego zmienia się wraz z rozwojem współczesnej nauki czy techniki. Problemem społecznym staje się dążenie do jak największego jego zwiększenia. W społeczeństwie tradycyjnym problem ten nie był istotny, gdyż nie rozgraniczano czasu wolnego od czasu pracy.


W dużej mierze na pojawienie się tego problemu wpływ miało miejsce wykonywania pracy, różne od miejsca poza pracą, co z kolei wiązało. Relaks i regeneracja sił – z tym kojarzy się czas wolny. Dlaczego nie można bagatelizować znaczenia czasu wolnego? Jeśli chodzi o pojęcie czasu wolnego, definicja nie jest jednoznaczna.


Związane jest to z bezpośrednim i pośrednim następstwem zaspokojenia różnorodnych potrzeb ludzkich w czasie wolnym. Roykiewicz: Psychohigieniczne funkcje czasu wolnego. Trzecim aspektem czasu wolnego jest aspekt pedagogiczny.

Toteż autorowie w rozmaity sposób podchodzą do opisu jego zadań i celów. Obraz zależy od aspektu ich zainteresowań. Najczęściej wymienia się funkcję regeneratywną (rekreatywną), kompensacyjną, suspensywną i kreatywną 1. Podsumowując analizę form spędzania czasu wolnego jasno wynika, że im więcej ciekawych zajęć tym lepiej i bardziej atrakcyjnie zostanie wypełniony i spędzony czas wolny przez dzieci i młodzież.


Determinanty zachowań wolnoczasowych. Wychowanie do czasu wolnego a wychowanie zdrowotne i wychowanie do kultury fizycznej. FENOMEN CZASU WOLNEGO - Maria Truszkowska-Wojtkowiak.


Zagadnienia wspólne i specyficzne. Niniejsza publikacja poświęcona jest analizie pojęcia czasu wolnego jako jednego z ważniejszych współczesnych zagadnień cywilizacyjnych. Klasyfikacje i typologie stylu życia.


Istota, cele i metody wychowania do czasu wolnego. Socjologia czasu wolnego – subdyscyplina socjologii, zajmująca się badaniem zachowań ludzkich w czasie wolnym. Zachowania te obejmują szerokie spektrum aktywności takich jak uprawianie sportu, turystyka, granie czy muzykowanie. Jednym z głównych problemów badań socjologicznych nad zachowaniami ludzi w czasie wolnym jest zdefiniowanie czasu wolnego.


Animacja czasu wolnego jest dla wielu ludzi prawdziwą pasją, przynoszącą owoce w postaci zadowolenia klientów, z którymi animator miał przyjemność pracować. Wiele lat doświadczenia na nieustannie zmieniającym się rynku eventowym nauczyło nas, że roli animacji we współczesnych wyjazdach integracyjnych nie da się przecenić. KURS ANIMATORA CZASU WOLNEGO Online.


Kurs animatora czasu wolnego Online – Uprawnienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty