wtorek, 14 kwietnia 2020

Zaświadczenie do ślubu konkordatowego

Zaświadczenie do ślubu konkordatowego

Przekażcie zaświadczenie duchownemu, który udzieli wam ślubu. Duchowny poinformuje was, jeśli musicie spełnić dodatkowe warunki niezbędne do zawarcia małżeństwa. Udajcie się do USC nie wcześniej niż miesięcy przed planowaną datą ślubu (zaświadczenie jest ważne miesięcy).


Od tego momentu ślub konkordatowy jest jednocześnie aktem prawnym i ceremonią kościelną. Wszystkie osoby wyznania rzymsko-katolickiego mogą wziąć ślub konkordatowy i uniknąć zbędnych formalności związanych ze ślubem cywilnym. Zamiast dzielić ślub cywilny i kościelny, zdecydowaliście się na ślub konkordatowy. Choć w takim przypadku większość formalności zostaje przeniesiona do kościoła, nie zwalnia Was to z wizyty w USC.


Prawo udzielania ślubu konkordatowego w Polsce posiada, na podstawie ustaw indywidualnie regulujących ich działalność, Kościołów i związków wyznaniowych. Jednak zaświadczenie zostanie wydane dopiero z chwilą złożenia kompletu dokumentów przez oboje narzeczonych. Jeżeli cudzoziemiec nie posługuje się językiem polskim oświadczenia składane w procedurze związanej z wydaniem zaświadczenia do ślubu konkordatowego składa w obecności tłumacza. Para otrzyma formularz o wygłoszeniu zapowiedzi i zaświadczenie o spowiedzi do podpisania przez spowiednika. Niezbędne dokumenty do ślubu konkordatowego.


Najważniejszą cechą ślubu konkordatowego jest wywoływanie skutków zarówno wyznaniowych jak i prawnych. Do prawodawstwa polskiego ślub konkordatowy wszedł na mocy Konkordatu podpisanego pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Stolicą Apostolską. By ślub wyznaniowy wywoływał skutki zarówno.


Przedstawiają niezbędne dokumenty tj. USC do ślubu konkordatowego w trzech egzemplarzach oraz (licencję), świadkowie – dowody osobiste. Po zawarciu związku małżeńskiego duchowny sporządza zaświadczenie stwierdzające, że oświadczenia zostały złożone w jego obecności.


Zaświadczenie do ślubu konkordatowego

Zaświadczenie to podpisują duchowny. Zmienia się także formularz powyższego zaświadczenia, a także zaświadczenia stwierdzającego, że oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński (stwierdzające zawarcie małżeństwa konkordatowego) zostały złożone w obecności duchownego. Nie zapominajmy także o tym, iż aby przystąpić do ślubu konkordatowego, należy mieć zaświadczenie o odbyciu spowiedzi przedślubnej. W niektórych parafiach (zdarza się to jednak coraz rzadziej) wymagane jest także zaświadczenie o uczęszczaniu w czasie nauki na lekcje religii.


Podczas ślubu konkordatowego, zazwyczaj przed lub po ceremonii nowożeńcy i świadkowie podpisują zaświadczenie o zawarciu ślubu, które parafia dostarcza do urzędu stanu cywilnego. Co ciekawe nie jest wymagane aby były to osoby wierzące i wyznawcy kościoła, w którym udzielany jest sakrament. W ciągu dni od daty zawarcia ślubu konkordatowego parafia ma obowiązek dostarczyć komplet dokumentów do USC, gdzie sporządzony zostanie akt ślubu. Po tygodniach można odebrać skrócony akt ślubu w USC.


Gdy narzeczeni podejmują decyzję o ślubie i rozpoczynają poszukiwanie informacji na ten temat, na pewno spotykają się z określeniem ślubu w trzech wersjach – ślub konkordatowy, ślub kościelny, ślub cywilny. W dniu ślubu tuż przed ceremonią podpiszecie jeszcze zgodę na skutki cywilno - prawne małżeństwa konkordatowego oraz podpiszecie się w księgach parafialnych na dowód zawartego małżeństwa. Podpisy składają również świadkowie. Ksiądz udzielający ślubu potwierdzi fakt zawarcia małżeństwa swoim podpisem po ceremonii ślubnej.


Tak, trzeba przesłać do dowolnej siedziby USC na terenie miasta stołecznego Warszawy wniosek o wydanie odpisu aktu urodzenia podając wszystkie swoje dane personalne, adres korespondencyjny, imiona rodziców, nazwisko rodowe matki oraz miejsce urodzenia (szpital, dzielnica). Niezwłocznie po złożeniu oświadczeń duchowny sporządza i przekazuje do USC w ciągu dni zaświadczenie stwierdzające, że oświadczenia zostały złożone w jego obecności przy zawarciu związku małżeńskiego podlegającego prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego. Aby związek małżeński zawarty w kościele spełniał warunki ślubu konkordatowego, trzeba dopełnić kilku formalności. Porozmawiaj o aktualnych problemach i radościach mieszkańców Trójmiasta. Ja byłam po zaświadczenie do ślubu konkordatowego jakis tydzień temu.


Urzędu Stanu Cywilnego do ślubu konkordatowego, Wesele - Forum Gdańsk, Gdynia, Sopot. Trzeba iść do USC w godzinach otwarcia z narzeczonym i dowodami osobistymi. Płaci sie zł pani pyta o to jakie nazwisko przyjmujesz po ślubie i drukuje trzy egzemplarze zaświadczenia do ślubu konkordatowego, które nalezy dać księdzu podczas spisywania protokołu. Zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa można złożyć przed każdym kierownikiem USC w Polsce, a za granicą przed polskim konsulem. Konsul może przyjąć również zapewnienie w przypadku gdy małżeństwo ma być zawarte przez.


Od tych wymagań są pewne odstępstwa. Odsyłam do artykułów: Ślub bez zapowiedzi, Ślub bez świadków. W Urzędzie Stanu Cywilnego należy się pojawić nie wcześniej niż miesięcy przed planowaną datą ślubu, ponieważ dokument jest ważny tylko pół roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty