poniedziałek, 27 lipca 2020

Przymusowe leczenie alkoholika 2019

Przymusowe leczenie alkoholika. Poddanie się leczeniu odwykowemu jest dobrowolne. W pewnych przypadkach osoby uzależnione od alkoholu mogą zostać zobowiązane do poddania się terapii. Wskazania do wykonania badań prenatalnych.


Ponad procent osób skierowanych na leczenie wyrokiem sądu, nie stawia się, a połowa musi być doprowadzana przez policję. Aby wydać takie orzeczenie konieczna jest opinia biegłych.

Cały proces trwa średnio prawie dwa lata. Podstawą do takiego orzeczenia jest opinia biegłego psychiatry i psychologa. Jak donosi Wyborcza, alkoholicy z Uniejowa będą przymusowo wywożeni poza miasto — na wieś.


Takie działanie ma wbrew pozorom pewien sens, a także traktowane jest bardziej jako rozwiązanie indywidualne, niż powszechnie stosowane. Czy takie przymusowe „leczenie” alkoholika jest etyczne? Ojciec prawie nigdy nie trzeźwiał, więc postanowiliśmy wysłać go na przymusowe leczenie – złożyliśmy wniosek komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w naszym mieście. Ojciec został wysłany na badania, a później musiał stawić się w sądzie, który skierował go na przymusowe leczenie.


W leczeniu alkoholizmu najważniejsze jest, by sama osoba zainteresowana zechciała podjąć wysiłek, aby wyjść z nałogu.

Są jednak takie sytuacje, gdy przymusowe leczenie wydaje się być jedyną drogą ratunku dla osoby uzależnionej i jego rodziny. Wyczerpałam już wszelkie możliwości, by nakłonić mojego męża do leczenia. Jest alkoholikiem, a jego zachowanie pogarsza się.


Staje się coraz bardziej agresywny, przepija większą część pensji. Chciałabym jakoś zmusić go do leczenia, a nie wiem, jakie. Osoba chora psychicznie lub osoba upośledzona umysłowo jest niezdolna do wyrażenia zgody lub stosunku do przyjęcia do szpitala psychiatrycznego i leczenia. Konieczne jest wtedy uzyskanie zgody sądu opiekuńczego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby. Alkoholizm to problem, który nasila się w XXI wieku.


Niezwykle szybkie tempo życia, wysokie wymagania, brak wsparcia najbliższych powoduje, że choroba rozwija się w zastraszający sposób. Dowiedz się czym jest to uzależnienie i jak skierować kogoś na przymusowe leczenie alkoholizmu. Inną substancją wspomagającą leczenie alkoholizmu jest nalmefen. Osłabia przymus picia, co umożliwia ograniczenie ilości spożywanego alkoholu. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przewiduje jednak wyjątki od tej zasady.


Znam pewną sytuację, gdzie neletni bez wiedzy rodziców codziennie nadużywa alkoholu. Każdorazowo decyduje o tym są po wysłuchaniu opinii lekarzy. W jego ocenie odpłatność za leczenie w najbliższym czasie w Polsce nie zostanie wprowadzona.


Podkreśla, że anglosaskie podejście nie jest politycznie poprawne, skoro alkoholika traktuje się jako osobę, która sama ma zdecydować o tym, czy chce leczyć się i żyć, czy nie. Witam, jestem w podobnej sytuacji, ale niesty nic w tym kierunku nie jest zrobione.

Proszę o informację, co najpierw trzeba zrobić, jakie kroki poczynić, żeby zmusić alkoholika na przymusowe leczenie. W tym miejscu można liczyć na profesjonalną pomoc. Niestety nie każdy chce z niej skorzystać.


JAK PRZEKONAĆ ALKOHOLIKA DO LECZENIA? Mechanizm iluzji i zaprzeczania sprawia, że większość alkoholików w ogóle nie zdaje sobie sprawy z własnej choroby. Wmawiają sobie i otoczeniu, że sprawują pełną kontrolę nad swoim zachowaniem i mogliby przestać pić, gdyby tylko mieli na to ochotę. Jak zaznaczył, o ile poprzednio obowiązująca ustawa przewidywała przymusowe leczenie odwykowe,. Nie ma natomiast miejsca dla udziału w postępowaniu członków rodziny alkoholika ani innych podmiotów, takich jak Rzecznik Praw Obywatelskich– zaznaczył prof.


Leczenie przymusowe alkoholika – podsumowanie. Jednak w inny sposób nie potrafią jej pomóc, z powodu braku jej chęci do walki z nałogiem, który niewątpliwie niszczy osobę uzależnioną. Nie wiem czy to odpowiedni dział,więc tak sprawa wygląda następująco W listopadzie zdecydowałam zgłosić brata na przymusowe leczenie. Decyzją prokuratora miał się zgłosić na tygodniową kurację odwykową zamknięta, z czego odbył tygodniową z zalecenie.


Po otrzymaniu zgłoszenia Komisja wzywa taka osobę i podejmuje próbę zmotywowania jej do dobrowolnego leczenia odwykowego. Wniosek o przymusowe leczenie psychiatryczne jest pismem procesowym i jako takie musi spełniać pewne kryteria formalne żeby odnieść zamierzony skutek. Wniosek musi zostać złożony do właściwego sądu przez osoby do tego uprawnione. Zgodnie z polskim prawem możliwe jest przymusowe leczenie odwykowe alkoholika, o którym orzeka sąd.


W pierwszym przypadku pacjent otrzymuje leki i zgłasza się do kontroli lekarskiej w wyznaczonym czasie, w drugim – pacjent przebywa na stałe w placówce odwykowej, której nie może opuszczać bez zezwolenia lekarza. W przypadku, gdy uzależniony nie będzie chciał udać się na leczenie odwykowe, sąd ma prawo zastosować wobec niego środki przymusu np. Zdarza się również, że są który nałożył na alkoholika obowiązek leczenia odwykowego, może uznać, że zachodzi potrzeba całkowitego ubezwłasnowolnienia. Informacje dodatkowe: Mam lat , pracuje zawodowo,mieszkam z ojcem,zamężną siostrą,jej mężem i babcią ze strony ojca. Odpowiedź: Jeżeli chodzi o leczenie przymusowe, to odpowiedni wniosek do sądu może wnieść gminna komisja do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych.


Ktos wie, jak się do tego zabrać? Do jakiego wydziału napisac, co napisać, jakie dokumenty ewentualnie załaczyć? No i kto może złozyc taki wniosek?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty