Czy nazwiska z końcówką -wicz, np. Sienkiewicz, Rochacewicz, są pochodzenia ukraińskiego? Jaka może być etymologia tego drugiego nazwiska?
Kiewicz Najwięcej osób o nazwisku Kiewicz mieszka w: Komentarze. Skomentuj, zadaj pytanie lub zamieść nowe informacje.
Nazwisko utworzone sufiksem -icz od apelatywu kiwać ‘chwiać, schylać’, zob. Słownik historyczno-etymologiczny, t. Jak odmienia się nazwiska zakończone na -wicz, np. Jakie pochodzenie mają nazwiska z końcówką -czyk?
Dostaliśmy na uczelni polecenie sprawdzenia skąd pochodzą nasze nazwiska. Rzadko spotykana przechowana obecnie w nazwiskach – jest końcówka -fi (lub -fy), przeznaczona dla synów, np. W języku węgierskim nazwisko zapisywane jest zawsze przed imieniem.
Pochodzenie nazwisk to zagadnienie interesujące wszystkich genealogów.
Tu znajdziesz odpowiedź na pytanie o Twoje nazwisko, jak powstało, jak się zmieniało, czy zostało zmienione na inne. Polsce przybierają przeróżne nazwiska i po nazwisku żyda nie rozpoznasz, no chyba że to nazwisko żydowskie. Nazwiska męskie w liczbie mnogiej odmieniają się według następujących wzorców: — nazwiska zakończone w mianowniku liczby pojedynczej na spółgłoskę oraz samogłoski –a, –e, –o otrzymują w mianowniku liczby mnogiej końcówkę –owie i odmieniają się jak rzeczowniki pospolite rzeczowniki męskoosobowe, np. Jeśli tylko możliwe jest przyporządkowanie nazwiska (także pochodzącego z języka obcego) jakiemuś wzorcowi odmiany, należy je odmieniać. Wybór wzorca zależy głównie od płci i narodowości właściciela oraz od zakończenia nazwiska (może chodzić albo o zakończenie fonetycznej formy nazwiska, albo o zakończenie tematu).
W kościele na każdej mszy odczytywane są nazwiska w intencjach, z reguły nieodmienione. Ja kiedyś usłyszałem, że to jest msza koncelebrowana: jedna intencja w 10. Jana Kowalczyka, a druga w 5. Wraz z morfemem -cki i -dzki był charakterystyczną końcówką dla szlacheckich nazwisk polskiego pochodzenia, które związane były z posiadaną własnością – najczęściej rodowych miast lub wsi.
Nazwiska z tego typu przyrostkami wiążą się z sarmacką kulturą szlachecką i były odpowiednikiem zwrotów tytularnych. W nazwiskach, w których zakończeniu występuje niewymawialne -e, końcówkę od postaci mianownikowej oddziela się apostrofem, np. Dlatego zwykle mówimy o etymologii nazwiska. Odkrycie pochodzenia nazwiska jest trudniejsze od zbudowania drzewa genealogicznego.
W przypadku naszego kraju sprawa jest o tyle trudna, że nazwisko szlacheckie nie wyróżnia się u nas tak bardzo jak na przykład w Niemczech ( von przed nazwiskiem), czy Anglii ( sir przed nazwiskiem). Polskie nazwiska mają bowiem charakterystyczne nie przedrostki, a końcówki, -ski i -cki w zależności od regionu. Końcówka w nazwisku i samo nazwisko niczego nie przesądza.
Nie ma czegoś takiego jak szlacheckie nazwisko. Na Waleriana N-T bym się na Twoim miejscu nie powoływał , zerknij o kim pisze pod pozycją nr. Nekanda to po prostu plotkarz i szantażysta. Nazwiska na -ski, -cki noszone były pierwotnie przez szlachtę, która jak długo mogła, broniła dostępu do nich niższym warstwom.
Z czasem jednak model na -ski, -cki szeroko się rozpowszechnił. Często takie nazwiska były efektem spolszczania niemiecko brzmiących, a sam sufiks służył np. Molenda,Deptuła,Gąsienica,Pastuszka,Mąkosa itd. Ludzie niewyrobieni nazwiska tego typu uważają za śmieszne i głupie.
A przecież są one bardzo archaiczne. Chciałem się zapytać czy można ocenić na podstawie końcówki w nazwisku skąd pochodzą dane osoby, skąd wywodzi się. I na tej podstawie można ocenić z jakiego regionu wywodzi się to nazwisko i gdzie jest jakby kolebka tej rodziny.
Chcesz wiedzieć skąd pochodzi nazwisko?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.