środa, 20 sierpnia 2014

Zakup samochodu na fakturę vat marża a pcc

Zakup samochodu na fakturę VAT marża w podatku PCC. Gdy od zakupu samochodu płacimy VAT, nie ma PCC. To główna zasada występująca w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatku tego nie będzie, gdy sprzedaż podlega pod przepisy ustawy o VAT.


Ustawa o PCC wskazuje bowiem, że podatku tego się nie wymierza, jeżeli dana czynność (czyli tutaj umowa sprzedaży samochodu) podlega pod reżim ustawy o VAT. Nie mam jeszcze konta Zapomniałeś loginu lub hasła? W sytuacji, gdy podatnik nabędzie samochód osobowy i dokumentem potwierdzającym nabycie tego pojazdu będzie faktura VAT marża, to z całą pewnością można stwierdzić, że samochód został. Jeśli więc rozważamy zakup samochodu na fakturę marża to oczywiście mówimy o przypadku zakupu samochodu używanego.


Najczęściej w tej sytuacji chodzi o zakup samochodu z komisu. Podstawową różnicą pomiędzy fakturą marża, a fakturą VAT jest właśnie VAT. Jeżeli prowadzi Pan działalność to taki zakup ma konsekwencje dla podatku dochodowego z tej działalności i VAT.


Dla nabywcy, konsekwencją zakupu w procedurze VAT marża jest brak możliwości odliczenia podatku od towarów i usług, ponieważ faktura nie zawiera kwoty podatku. Nie wpływa to jednak na możliwość wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych - jest Pan jego właścicielem. Na podstawie otrzymanej faktury VAT marża wprowadza Pan samochód do ewidencji środków trwałych. Samochód osobowy zakupiony na fakturę VAT marża nie uprawnia do odliczenia podatku VAT.


Zapłacił z tego tytułu 2zł podatku od czynności cywilnoprawnych według stawki proc. W sierpniu sprzedał pojazd osobie fizycznej na podstawie faktury VAT-marża za kwotę tys. Kupno samochodu – oszustwo na VAT-marża. Polskie prawo, delikatnie rzecz ujmując, nie należy do najlepiej ustanowionych.


Pełno w nim luk i dlatego tak często polski obywatel na tym traci. Jednym z takich przykładów ustawodawczych pomyłek jest 23-procentowy podatek VAT na samochody sprowadzane z zagranicy. Jeżeli więc zakup samochodu zostanie potwierdzony fakturą VAT, nabywca auta nie musi udawać się do urzędu skarbowego. Brak konieczności opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w konsekwencji powoduje brak obowiązku składania deklaracji PCC-1.


Spółka powinna dokonać sprzedaży w systemie VAT-marża, ponieważ samochód nabyto jako towar używany, a dostawa była opodatkowana w systemie VAT-marża. Natomiast skoro podstawa opodatkowania (marża) wyniesie zł, to i podatek VAT należny wyniesie zł. Faktura marża charakteryzuje się tym, że na dokumencie nie ma kwoty VAT. Dla nabywcy oznacza to, że kupując choćby samochód na jej podstawie nie może odliczyć VAT-u, mimo że sprzedawca wpłaca go do urzędu skarbowego.


Pozytywem jest fakt, że dla kupującego całkowita kwota (brutto) z faktury marża stanowi koszt. Dokumentem potwierdzającym zakup samochodu używanego w opisanych wyżej okolicznościach będzie wyłącznie faktura wystawiona przez podmiot prowadzący komis (komisanta), zawierająca wyrazy „procedura marży - towary używane”. Ruchomości (samochód) Zakup auta z komisu. VAT wystawioną przez komisanta z. Korzystanie z pośrednictwa komisu jest wciąż częstą praktyką przy zakupie samochodu. Rozliczenie zakupu takiego auta, jak również jego sprzedaży odbywa się inaczej, niż auta kupowanego w salonie lub transakcji dokonywanej między konsumentami.


Rejestracja samochodu z fakturą VAT stanowi powód do zwolnienia z podatku PCC. A podstawa prawna ku temu jest dosyć mocna. W końcu w sytuacji, w której przedsiębiorca sprzedając samochód wystawi fakturę, pełna kwota transakcji tak czy tak zostanie opodatkowana. Jak i kiedy zapłacić PCC-(podatek od zakupu samochodu)? Najlepiej, gdy komis wystawi fakturę VAT lub tzw.


W przypadku tej drugiej musisz jednak dokładnie sprawdzić, czy zostały uregulowane kwestie związane z podatkiem VAT (dotyczy zwłaszcza pojazdów z zagranicy, które wcześniej należały do firmy, np. leasingowej!). Faktura VAT marża - to z nią, spotkasz się najczęściej. Według prawa fakturę VAT marża może wystawić podmiot, którego czynności polegają na sprzedaży towarów używanych, nabytych w celu d alszej odsprzedaży.


Taką fakturę wystawiają zazwyczaj komisy samochodowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty