Główka (łac.capitulum, ang.capitulum) – rodzaj kwiatostanu groniastego o osi głównej silnie skróconej, zgrubiałej i zwykle wypukłej. Kwiaty wyrastają na nim bez szypułek, lub na bardzo krótkich szypułkach. Zwykle są to drobne kwiaty, mogą być luźno ułożone, jak u koniczyny alpejskiej, lub gęsto zbite, jak np. Główka – kwiatostan o silnie zgrubiałej osi głównej z której wyrastają kwiaty bezszypułkowe lub na bardzo krótkich szypułkach.
Oś zazwyczaj jest wypukła a umieszczone na osadniku kwiaty przeważnie są drobne. Przykładem takiego kwiatostanu jest koniczyna. Typy kwiatostanów Do przedstawionych na zdjęciach roślin przyporządkuj typ kwiatostanu. Po przyporządkowaniu typu kwiatostanu do każdego zdjęcia, naciśnij Sprawdź.
W kwiatostanie groniastym kwitnienie rozpoczyna się od dołu i postępuje ku wierzchołkowi. Zatem najstarsze kwiaty znajdują się u podstawy albo w zewnętrznych częściach kwiatostanu zaś najmłodsze na szczycie lub w środku rozgałęzień. Są to kwiatostany otwarte - nie ma u nich kwiatów szczytowych. Główka to prosty kwiatostan groniasty o silnie skróconej osi, mniej lub bardziej zgrubiałej i gęsto osadzonych kwiatach, siedzących lub na bardzo krótkich szypułkach.
Skrócony odcinek pędu w obrębie zwartego kwiatostanu określa się mianem osadki kwiatostanu. Wyrazy bliskoznaczne dla kwiatostan. Tagi dla wyrazów bliskoznacznych słowa kwiatostan. Spis tagów dla synonimów słowa kwiatostan: wyrazy bliskoznaczne do słowa kwiatostan, synonim kwiatostanu, inne określenia słowa kwiatostan, synonimy do wyrazu kwiatostan, inaczej o kwiatostanie, inaczej kwiatostan, synonimy do słowa kwiatostan.
Pręcik (łac. stamen) – męski organ płciowy w kwiecie wytwarzający pyłek, czyli odpowiednik męskiego gametofitu powstający z mikrospory. Pręciki są występującymi u okrytonasiennych mikrosporofilami. Składają się z nitki i główki tworzonej zazwyczaj przez dwa pylniki zawierające po dwa woreczki pyłkowe, czyli mikrosporangia.
Pyłek po dojrzeniu wysypywany jest z pękających. Wykształca się w postaci tzw. Cebula podziemna (zwana główką) złożona jest z kilku-kilkunastu cebulek (zwanych ząbkami lub pazurkami), będących w istocie pąkami o funkcji spichrzowej. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania. Jakie rośliny mają kwiatostany:baldach,koszyczek, grono,głowka?
Baldach (łac. umbella) – u roślin rodzaj kwiatostanu, w którym pojedyncze kwiaty wyrastają na mniej więcej jednakowej długości szypułkach z jednego miejsca na szczycie pędu. Kwiatostan astra to główka czy koszyczek? Ich kwiatostany usuwa się, by główki były większe, albo pozostawia, bo tworzą się na nich cebulki. Dodaj nowe hasło do słownika.
Jeżeli znasz inne opisy pasujące do hasła „typ kwiatostanu groniastego” możesz je dodać za pomocą poniższego formularza. Pojedyncze gąsienice wyglądają interesująco, jednak w dużej masie. Hasło do krzyżówki „kwiatostan” w słowniku szaradzisty.
Każde nowe znaczenie przed dodaniem do naszego słownika na stałe musi zostać zweryfikowane przez moderatorów. W naszym słowniku szaradzisty dla hasła „kwiatostan” znajduje się odpowiedzi do krzyżówek. W obrębie kwiatostanu zwykle występują liście przykwiatowe – podsadki o uproszczonej budowie, które podpierają kwiatostan. Pamiętaj, aby definicje były krótkie i trafne. Lecznice zastosowanie w domu i ogrodzie pojedynczo, tylko jaja kratnika zlepione są ze sobą i tworzą łańcuszki podobne do kwiatostanu pokrzywy.
Przysadka kwiatowa zakończona jest długim, odwiniętym kolcem. Spis tagów dla synonimów słowa główka: synonim główki, synonimy do wyrazu główka, inne określenia słowa główka, inaczej główka, inaczej o główce, synonimy do słowa główka, wyrazy bliskoznaczne do słowa główka. Korzenie czosnku są niewielkie i słabo rozwinięte, dlatego roślina ma dość wysokie wymagania uprawowe.
Na szczycie łodygi pojawia się baldachowaty kwiatostan, złożony z drobnych białych lub fioletowych kwiatów (u odmian uprawnych kwiaty są płonne i zwykle nie wytwarzają nasion) oraz cebulek napowietrznych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.