czwartek, 6 sierpnia 2015

Jak ubierano dzieci w xix wieku

Z okazji dnia dziecka przygotowałam dziś dla Was krótki artykuł o tym, w co ubierano dzieci w XVIII wieku. Chociaż z pozoru może się wydawać, że jest to kwestia dość prosta - w 1. Stała się symbolem żałoby narodowej i sposobem na publiczne okazanie żalu. Nosiły nawet biżuterię patriotyczna z orzełkiem!


Jednak w cieszącym się znaczną autonomią zaborze austriackim zyskał on status stroju okolicznościowego, w który chętnie ubierano również dzieci, zwłaszcza podczas uroczystości rodzinnych czy patriotycznych.

Chłopcy paradowali w czamarkach, żupanach, a także w sukmanach. Agnieszka Lisiak w swojej kolejnej książce odsłania kulisy życia naszych prababek i pradziadków. Tym razem wzięła pod lupę życie towarzyskie. Jak żyło się w towarzystwie, co wypadało, a co nie? Dzisiaj nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w XIX w. W XVIII wieku europejscy wytwórcy rozpoczęli eksperymenty z uzyskaniem trwałego i intensywnego efektu kolorystycznego w technice druku.


Oczywiście - pewne trendy, ogólne sylwetki i elementy stroju pozostały wspólne, ale dzieci w końcu mogły być dziećmi - bez gorsetów!

Do XVII wieku dzieci ubierano w miniaturowe wersje ubrań dla dorosłych. W okresie Oświecenia dziecko stało się największą wartością uczuciową i społeczną mieszczańskiej rodziny, a troska o jego zdrowy rozwój psychiczny, moralny i fizyczny znalazła się w centrum starań rodziców. Modę z początków XX wieku trudno wykorzystać w dzisiejszych czasach. Jeśli jednak chcesz się nią zainspirować, polecamy sukienki, podkreślające biust, talię i biodra.


Wiek XIX, który przyniósł nam rozwój fotografii sprawił, że zdjęcia, również te pośmiertne, były często jedyną pamiątką z podobizną zmarłego. Dziewczynki już od małego uczono chodzić w gorsetach i rogówkach. Małych chłopców ubierano w stroje damskie, dopiero w wieku 6-lat zaczynali ubierać się jak mężczyźni- w peruki, szustokory, obcisłe spodnie. Po kilku miesiącach zdejmowano więzy i ubierano niemowlę w długą koszulko-sukienkę. Tą odrobiną luzu cieszyło się tylko do czasu, gdy nauczyło się chodzić.


Potem dostawało miniaturowe wersje ubrań rodziców – z krezami, gorsetami, rusztowaniami pod suknią i piętrowymi perukami. Ilustrowana historia strojów: W co ubierali się ludzie, czyli moda od czasów starożytnych do XIX w. Prezentowana pozycja to przede wszystkim zbiór rycin znanych klasycznych ilustratorów z XIX w. Auguste’a Racineta oraz Friedricha Hottenrotha, opatrzony komentarzami amerykańskich znawców tematu. Jak w dawnych wiekach ubierano dzieci?


Czy poświęcano temu zagadnieniu tyle uwagi co obecnie?

Rękawiczki ubierano nie tylko osobom świeckim. XIX wieku stroje dzieci odzwierciedlały. Były one obowiązkowym elementem biskupiego stroju.


W społeczeństwach chrześcijańskich pierwszy rytuał inicjacyjny, oznaczający przyjęcie nowego członka wspólnoty, stanowił chrzest. Tradycja chrztu dzieci, według niektórych opracowań, sięga czasów apostolskich, a bezpośrednie poświadczenia sprawowania tego obrzędu mamy już z II wieku. W ramach Tygodnia Bibliotek do Filii Publiczno – Szkolnej Nr Płonia została zaproszona Julita Ćwikła - etnograf z raciborskiego Muzeum. Zamów dostawę do dowolnego salonu i zapłać przy odbiorze! W czasach współczesnych mundurki szkolne uważane są za typowy ubiór dzieci w wieku szkolnym, gdyż noszone są praktycznie przez cały dzień.


Dziś mundurki szkolne są prawie zupełnie. Znaczenie symbolu miał tu mundur, w który chętnie ubierano uczniów szkół średnich, uważając to za środek skutecznie wdrażający do karności. Armia stała się w XIX stuleciu instytucją o funkcjach społecznych rozbudowanych bardziej niż w okresie wcześniejszym. Na plan pierwszy wysuwała się oczywiście rola ściśle militarna. Odkryty w Saint-Ursanne bucik siedemset lat temu nosiło dziecko w wieku około miesięcy.


Według archeologów był to popularny w XIV wieku model obuwia, lecz do dzisiejszych czasów zachowało się bardzo niewiele jego egzemplarzy. Wierzch wykonany był ze skóry koziej, natomiast podeszwa – z bydlęcej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty