poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Moda 17 wieku

Ubiory męskie z lat dziewięćdziesiątych XVII wieku są już właściwie wstępem do mody XVIII wieku. Męski wams, zapinany na przodzie, lekko rozszerzony od pasa, miał nisko umieszczone kieszenie, a guziki zapięcia przodu dochodziły aż do dolnego brzegu. Lebensreform (reforma życia), szeregu zjawisk będących reakcją na konflikty epoki industrializacji.


W tym samym czasie pojawiła się tez moda na ubiór w stylu węgierskich huzarów- składał się on z krótkiego kaftana, podbitej futrem kurtki oraz obcisłych spodni, których końcówki wpuszczano w wysokie buty. Wiek XVI był niewątpliwie w historii ludzkości okresem przełomowym i niosącym wiele zmian zapoczątkowanych już w II połowie XIV wieku. Zmiany te objęły różnorakie dziedziny: życie codzienne, światopoglą sztukę i architekturę.

Nastąpiło odrodzenie poglądów i zasad estetycznych dawnej kultury starożytnej. Narodził się nowy prąd filozoficzny i etyczny zwany humanizmem. Skromny wyglą koszula zabudowana do szyi, szerokie mankiety, haftowany jedwabny kołnierz. Ostatnie 1lat to także ogromna zmiana pod względem technologicznym, politycznym, kulturowym i społecznym – a moda jest przecież najlepszym zwierciadłem nieustająco zmieniających się trendów. Obyczajowość XIX wieku zakładała, że na każdą porę dnia przewidziany był inny rodzaj stroju.


Jaka była moda na początku XX wieku? Ciasne gorsety, suknie do ziemi i ogromne, bogato zdobione kapelusze - to znaki rozpoznawcze mody tej epoki. Zmiany w strojach z epoki są szybko i wyraźnie.


Jeśli w wieku w Anglii zdominowały hiszpańskie moda, a następnie przez 20-tych wieku jest, i jej miejsce jest francuska moda, ale z lokalnym smakiem.

Dekorowanie kostiumy, zarówno płci męskiej i żeńskiej, stały się bardziej zróżnicowane. Człowiek XVIII stulecia wyruszył na zdobywanie nadmiaru. Luksus stał się wielkim promotorem. Ogólna pogoń za luksusem i zbytkiem przejawiała się między innymi w ubiorze, fryzurach czy w makijażu.


Lata 20’ XX wieku naznaczone były ogromną kulturową zmianą, u której podstawy legł ruch sufrażystek. Podczas rywalizacji Włoch i Hiszpanii o prawo nazywać się najbardziej modnym państwem, Francja zajmowała czołowe miejsce. W pierwszej połowie XVII wieku, wraz ze zmierzchem potęgi Hiszpanii, męski ubiór w Europie stał się bardziej naturalny, swobodny i kolorowy. Na scenę wkroczyła moda z Holandii i Francji.


Rewolucje w świecie mody zazwyczaj nie wybuchają bez przyczyny. Okres ten był bardzo charakterystyczny i wpływ na modę miały wtedy głownie dwa czynniki. Pierwszym z nich był entuzjazm związany z zakończeniem I Wojny Światowej, drugim zaś pojawienie się silnego ruchu emancypacyjnego kobiet. Wystawę słowiańskich strojów z drugiej połowy XIX wieku można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Na początku stulecia moda była prosta i skromna, potem bardziej wymyślna, a pod koniec wieku stroje ponownie upraszczano - podkreśla Anna Moryto, kolekcjonerka i współorganizatorka wystawy w. Z przodu culotte wyposażone były w zapinaną klapkę ( :D), w tyle zaś nadmiar materiału ściągał troczek.


Tak, jak i później w XIX wieku, w wieku XVIII nie noszono pod culotte bielizny, dlatego też często były one podszyte innym materiałem (np. lnem). Chyba większość z nas oglądała filmy i seriale, przedstawiające ten okres historyczny, jak choćby Przeminęło z wiatrem, czy też ekranizacje wielkich powieści z tamtych czasów: Wojna i pokój, Ziemia Obiecana, Targowisko próżności, Duma i uprzedzenie, Hrabia Monte Christo, czy też Lalka. Polski strój męski w XVII-XVIII wieku. Podstawową cechą strojów opisanych w tym rozdziale jest charakterystyczny dla wschodniej i południowo-wschodniej części Europy krój, zapinanie z przodu oraz podwójna warstwa ubioru.


Strój taki poddawany był ciągłym zmianom przez co zmieniały się też jego nazwy i przeznaczenie.

Przejdź na stronę główną Interia. Ekskluzywne miejsce dla wyjątkowych kobiet. Poznaj korzyści wynikające z założenia darmowego konta. Przez wieki, odzież i ozdoby ciała służyły ludziom jako formy komunikacji niewerbalnej w celu wskazania tożsamości. Znacząca zmiana w kulturze nastąpiła we Francji na początku XVIII wieku.


W kulturalnej stolicy sztuki i moda została przeniesiona z Wersalu do Paryża, gdzie kształciła się klasa burżuazji, a życie. W początkach XIX wieku moda przechodziła wiele zmian. Rewolucja francuska zmieniła nie tylko bieg historii, zmieniła także ubiory.


Panowie przestali nosić culottes, a damy – gorsety i spódnice drapowane na olbrzymich panier, znikły wielkie pudrowane peruki, zastąpione przez swobodnie upinane warkocze czy loki, a nawet krótkie fryzury. Fascynacja antykiem sprawiła, że wprowadzono. Najwcześniej we Francji, bo już w latach XVI wieku, zaczyna dominować surowa moda hiszpańska, która wkrótce rozprzestrzeniła się w całej zachodniej Europie.


Tycjan – Izabela Portugalska ok. Na tym portrecie widać jeszcze wpływy włoskie – szerokie rękawy i duży dekolt. Stanik sukni jest dwuwarstwowy. Wewnętrzny stanik wykonany został z dwóch warstw płótna lnianego, usztywnionych miękką wikliną. Cała powierzchnia pokryta jest tunelami, jedyne nie usztywnione miejsce to ramiona.


Radzka vlog HISTORIA MODY XX. Samice mody z XVII wieku stały się bardziej żywe, kobiece, wyróżniające się bogactwem i delikatnymi liniami cięcia. Historia ubioru XVIII i XIX w. Styl Europy z XVII wieku jest kwitnieniem stylu barokowego. Ta pompatyczność, luksus, jasność i kolor w strojach, ogromna liczba różnych biżuterii i akcesoriów.


Moda europejska w XVII wieku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty