środa, 18 maja 2016

Budowa kodu kreskowego

Symbol kodu kreskowego składa się z zestawu elementów, których struktura wynika z danej symboliki oraz ze znaków czytelnych wzrokowo, przedstawionych graficznie. Wyróżnić można jego cztery części: System numerowy. Jest złożony z dwóch lub trzech cyfr, które oznaczają dany kraj bądź region gospodarczy. Każdy system cyfrowy mający na początku cyfrę to UPC-A. Oznaczeniem Polski jest sekwencja 590.


Kodowanie kodu kreskowego EAN-(i UPC-A) jest względnie nieskomplikowane.

Aby zakodować ciąg cyfr jako kod kreskowy EAN-1 najpierw należy obliczyć cyfrę kontrolną dla danego ciągu, a następnie całość, włączając w to cyfrę kontrolną może być zamieniona w sekwencję czarnych i białych pasków. Wewnątrz kodu można zmienić zestaw kodowanych znaków na inny (A, B, C) stosując specjalne znaki CODE i SHIFT. Znak CODE zmienia zestaw znaków dla wszystkich kolejnych znaków w kodzie. Dla daty, jeśli wymagany jest tylko miesiąc i rok, to w polu dla dnia należy wstawić 00. Użycie kodu kreskowego GSDataBar jest szczególnie przydatne przy znakowaniu towarów o zmiennej masie w opakowaniach detalicznych (przechodzących przez kasę).


Kod kreskowy przeznaczony jest dla czytników elektronicznych. Wymiary modułów i symboli w różnych współczynnikach powiększenia. Wielkość kodów EAN-1 UPC-A i EAN-może się zmieniać płynnie w zakresie od do w odniesieniu do wielkości nominalnej (00).

W kodzie kreskowym EAN, każda cyfra jest reprezentowana przez siedmiobitową sekwencję, zakodowaną jako serię naprzemiennych kresek i przerw. Pojedynczy znak jest zaznaczony na niebiesko. Kreski ograniczające (zaznaczone na zielono) oddzielają dwie sześciocyfrowe grupy. Cyfry zakodowane według zbioru A. Rejestracja i generowanie wzorców kodów EAN-13.


Korekcja błędów umożliwia odczytanie kodu nawet w przypadku jego uszkodzenia. Maksymalny poziom zniszczenia, przy którym kod może być poprawnie odczytany, wynosi. GENERATOR KODU KRESKOWEGO EAN- EAN-v 1. Budowę kodu EAN-przedstawia rysunek poniżej.


Budowa kodu jest modularna - każda cyfra zbudowana jest z siedmiu modułów, a szerokość nominalna modułu wynosi 33mm. Kreski zbudowane są z modułów, przy czym na jeden znak składają się dwie jasne i ciemne kreski. Znaki kodowane są w trzech zbiorach. Dla bezpieczeństwa ja zawsze powiększam nieznacznie białe marginesy po lewej i po prawej stronie kodu. Pamiętaj o właściwej orientacji kodu paskowego: Orientacja kresek kodu w stosunku do kierunku druku powinna być równoległa.


Jest to tak zwana orientacja „płotkowa”. Zapewnia ona odpowiednią jakość kodu na wydruku. Pomimo tego, że UPC jest kodem ciągłym to jego lewa i prawa połowa może być dekodowana niezależnie.


Po lewej i prawej stronie kodu kreskowego powinien być pusty margines o szerokości modułów.

Kod też może zawierać dwa lub pięć dodatkowych znaków. Te dodatkowe cyfry używane są głównie na czasopismach i książkach. Generator kodów kreskowych EAN-1(GS1-128) z możliwością redukcji grubości kreski. Rodzaje i budowa kodów kreskowych.


Kody kreskowe EAN-1(GS1-128) w postaci wektorowej (PDF, AI, EPS) lub rastrowej (PNG, JPG). Samosprawdzalność ma miejsce, kiedy wystąpienie błędu druku nie wpłynie na poprawność odczytania danych z kodu kreskowego, w przypadku wystąpienia więcej niż jednego błędu istnieje możliwość odczytanie danego kodu jako innego. Specyfikacje kodów są jednolite i określone przez tzw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty