wtorek, 19 lipca 2016

Kwiatostany okrytonasiennych

Kwiatostany okrytonasiennych

W kwiatostanie groniastym kwitnienie rozpoczyna się od dołu i postępuje ku wierzchołkowi. Zatem najstarsze kwiaty znajdują się u podstawy albo w zewnętrznych częściach kwiatostanu zaś najmłodsze na szczycie lub w środku rozgałęzień. Są to kwiatostany otwarte - nie ma u nich kwiatów szczytowych. Jest to wyodrębniony od rośliny zbiór zakończonych kwiatami rozgałęzień pędu.


U roślin nagonasiennych kwiatostanem nazywane są szyszki żeńskie oraz męskie. Owoc jest organem charakterystycznym tylko dla roślin okrytonasiennych. Rozwija się po zapyleniu i zapłodnieniu z zalążni słupka, czasem bierze udział też dno kwiatowe, np.


W okresie rozmnazania wytwarza ona kwiatostany. Pojedynczy kwiat zenski nosi nawe owocolistka. Wiele okrytonasiennych zajęło siedliska niedostępne dla nagonasiennych, np. Rośliny okrytonasienne tworzą zwarte zbiorowiska, jak lasy czy łąki. Tam, dzięki różnorodnym modyfikacjom budowy, na ograniczonym terenie może egzystować równocześnie wiele gatunków.


Proces płciowy rozpoczyna się od zapylenia, czyli przeniesienia ziarna pyłku na znamię słupka. Pyłek wytwarza łagiewkę pyłową, przez którą przemieszczają się jądra plemnikowe do. W obrębie kwiatostanu znajdować się mogą poza nimi także liście przykwiatowe (podkwiatek i przysadka), a sam kwiatostan bywa wsparty liściem zwanym podsadką. Rosliny nago i okrytonasienne.


Zalążek:-zamknięty w zalążni słupka-woreczek zalążkowy otaczają dwie osłonki Zapylenie:-przeważnie zoopylne (zwłaszcza owadopylne),. Kwiaty zebrane są w kwiatostany. Na podstawie sposobu rozgałęzienia się pędów kwiatostanowych wyróżnia się kwiatostany groniaste i wierzchotkowe.


Kwiatostany okrytonasiennych

Dalszy podział kwiatostanów związany jest ze sposobem osadzenia kwiatów. Dwoma głównymi rodzajami są groniaste kwiatostany i wierzchotkowate kwiatostany. W groniastych kwiatostanach rozwój i zakwitanie kwiatów odbywa się od nasady do szczytu osi głównej kwiatostanu. Każdemu z wymienionych elementów budowy roślin okrytonasiennych związanych z rozmnażaniem (A–D) przyporządkuj jego opis wybrany spośród 1. Wpisz odpowiednie numery w wyznaczone miejsca.


Wyróżnia się wiele rodzajów kwiatostanów (rys. 06). Podstawowe to kwiatostany groniaste i wierzchotkowate. Większość okrytonasiennych to rośliny owadopylne. Organy generatywne roślin okrytonasiennych na maturze.


Kwiatostany okrytonasiennych

W którym punkcie poprawnie wymieniono wszystkie typy kwiatostanów ukazane na schemacie? Posts about roślin okrytonasiennych written by tribetalkin. Słowo kwiat ma szersze znaczenie niż angielskie słowo flower, które odnosi się ledwie aż do kwiatów roślin okrytonasiennych.


Obok roślin nagonasiennych kwiatostany męskie dodatkowo żeńskie określa się przeciętnie adekwatnie jak male cones a female cones (dodatkowo we wczesnych stadiach rozwoju). Mogą występować pojedynczo lub tworzyć kwiatostany (np. grono, kolbę, baldach, główkę, koszyczek, kłos). W kwiecie obupłciowym rośliny dwuliściennej występuje słupek oraz pręciki.


Słupek zbudowany jest ze znamienia, szyjki oraz zalążni z zalążkami. Wewnątrz woreczka zalążkowego znajduje się komórka jajowa. Drzewa produkują duże ilości pyłku: kwiat wytwarza ok. Wiosną, po około roku od zapylenia, dochodzi do zapłodnienia.


Nasiona dojrzewają jesienią tego samego roku, wypadają z szyszek następnej wiosny. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez lata (75–).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty