Niektóre panie okres okołomenopauzalny przechodzą wręcz dramatycznie - zaczynają odczuwać lęki, miewają myśli samobójcze. Wahania nastrojów może niwelować hormonalna terapia zastępcza (HTZ), jednak czasem nieodzowna jest pomoc psychologa lub psychiatry. Zbliżającą się menopauzę poprzedza okres okołomenopauzalny , zwany również klimakterium lub przekwitaniem. To niemało – i dlatego też kobieta powinna zadbać, by przeżyć ten czas jak najbardziej komfortowo.
Menopauza i okres okołomenopauzalny – jak przetrwać ten czas?
Pomimo że menopauza jest całkowicie naturalnym okresem w życiu kobiety niesie ze sobą liczne nieprzyjemne objawy. Sprawiają one, że bywa postrzegana jako coś negatywnego oraz uciążliwego. To z tego powodu wiele kobiet uważa, że wraz z menopauzą kończy się.
Krwawienie po miesiączce a okres okołomenopauzalny Mam lata i miesiączkuję nieregularnie. Ostatnio pojawia się znów regularnie, ale po tygodniu pojawiła się znowu z takimi samymi objawami, gdy zaczyna się miesiączka, tzn. Niestety nie pamiętam wyników.
Towarzyszą mu liczne dolegliwości, w tym charakterystyczne uderzenia gorąca i zmiany nastroju. Klimakterium wiąże się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, ale to naturalny proces, którego nie należy się obawiać.
Menopauzą nazywany jest proces fizjologiczny, który prowadzi do wygasania czynności hormonalnej jajników i zmniejszenia ilości wydzielania przez nie hormonów płciowych. Zakresy czasowe okresu okołomenopauzalnego. Organizacja Zdrowia dzieli okres okołomenopauzalny na zakresy czasowe w zależności od występowania jej objawów. Miesiączka (okres, menstruacja) Miesiączka to potoczne określenie menstruacji, czyli zjawisku złuszczania się nabłonka macicy pod wpływem spadku estrogenu i progesteronu.
Czasami się zdarza, że jest bardzo krótki i kończy się menopauzą po kilku miesiącach. Uderzenia gorąca, to nie jedyny symptom, jaki daje menopauza. Wiek, w jakim się pojawia klimakterium i długość trwania tego okresu to sprawa indywidualna, podobnie jak kolejność i obecność występowania poszczególnych objawów menopauzy. Zazwyczaj jednak jako pierwsze pojawiają się zaburzenia miesi.
Przekwitanie (klimakterium) jest okresem przejściowym między wiekiem reprodukcyjnym, a starością, w którym następuje utrata funkcji jajnika, przede wszystkim w zakresie wydzielania estrogenów. Książkowym sygnałem rozpoczynającej się menopauzy jest niewydolność fazy lutealnej. Związane jest to z tym, że cykle są coraz częściej bezowulacyjne, rezerwa jajnikowa pomału wygasa.
Okres okołomenopauzalny , czyli kilka lat przed ostatnią miesiączką w życiu kobiety, charakteryzuje się zaburzeniami hormonalnymi. W życiu każdej kobiety przychodzi czas ostatniej miesiączki. Okres na kilka lat przed ostatnią miesiączką kiedy czynności jajników stopniowo wygasają to okres okołomenopauzalny.
Nie określono dokładnie początku perimenopauzy. Większość autorów przyjmuje okres 3-lat przed ostatnią miesiączką jako okres okołomenopauzalny w życiu kobiety, choć zdarzają się także osoby twierdzące, iż jest to lat.
Niemniej jednak, jest to czas „starzenia się” jajników. W związku z tym może dochodzić do nieprawidłowych krwawień miesiączkowych. Jednak potocznie menopauzą nazywa się cały okres przejściowy (inaczej przekwitanie, klimakterium). Dieta w menopauzie może mieć zasadnicze znaczenie dla łagodzenia jej skutków Kto się nie boi menopauzy? Ten okres w życiu kobiety jest przyslowiowy.
Termin perimenopauza określa czas, kiedy stężenie hormonów stopniowo zaczyna się zmieniać. Mogą pojawić się wtedy pewne przekształcenia w cyklu miesiączkowym, choć jest on nadal obecny: na przykład cykl może być nieregularny. Okres przekwitania to czas, gdy pomału ustaje praca jajników.
W okresie okołomenopauzalnym cykle miesiączkowe mogą stać się krótsze, potem dłuższe, a upływ krwi może się zmieniać z miesiąca. Perimenopauza – okres okołomenopauzalny. Jeszcze sporo czasu mi zostało, więc się nie wypowiem :).
No tak, ale zawsze lepiej wiedzieć niż nie wiedzieć. Okres premenopauzalny trwa około lat, czyli dotyczy dziewczyn w wieku około lat. Chodzi mi o to, że człowiek nagania się do lekarzy, bo albo mu się cykl skraca, albo wydłuża np. Pacjentki wchodzące w okres okołomenopauzalny stykać się mogą z licznymi problemami. Ich „winowajcą” są zmieniające się poziomy hormonów w organizmie – szczególnie dotyczy to zmniejszania się ilości żeńskich estrogenów.
Femitonina jedyne takie połączenie izoflawonów pochodzących z wyciągu z soi i czerwonej koniczyny oraz melatoniny. Brak okresu jest wywołany nieprawidłowymi wahaniami hormonalnymi w cyklu miesięcznym kobiety. Krwawienia spóźniają się z powodu stresu, gwałtownego chudnięcia, niedożywienia, anemii, wyczerpania fizycznego, a także z powodu długiej fazy lutealnej czy chorób wpływających na równowagę hormonalną w organizmie kobiety. Brak miesiączki może być także pierwszym objawem ciąży. W perimenopauzie stężenie FSH (hormon folikulotropowy) wzrasta na lat przed wystąpieniem menopauzy, a na lata przed ostatnim.
Choćby z tego powodu warto zadbać, by był to czas jak najbardziej komfortowy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.