Kwestia dieta a sport to dla każdego sportowca jedno z głównych zagadnień, które są czynnikami dobrego przygotowania do zawodów. Poza opieką psychologiczną oraz całą gamą zabiegów usprawniających zdolności sportowe, to właśnie dieta dla sportowca stanowi obiekt troski całego sztabu ludzi. Troska o odżywianie aktywnego dziecka jest podstawą dbania o kształtowanie zdrowych nawyków, utrzymania zdrowia oraz właściwego rozwoju młodego. Prawidłowo zbilansowana dieta dziecka jest bardzo ważnym elementem jego życia. Dzięki niej dzieci mają energię do nauki, zabawy, a także siłę do realizacji swoich sportowych pasji.
Tygodniowy jadłospis młodego sportowca.
W przypadku młodych sportowców trenujących bardzo intensywnie, suplementy ergogeniczne można rozważyć w wieku 15–lat. Jadłospis dla sportowców powinien zawierać przede wszystkim duże ilości węglowodanów i białka. Węglowodany są spalane podczas treningu, a po jego zakończeniu zużywane do regeneracji włókien mięśniowych. Białko w diecie rosnącego sportowca Ilość białka w diecie powinna być zwiększona, z racji jego udziału w budowaniu, naprawie i regulowaniu pracy każdej komórki, co jest niezwykle ważne w procesie wzrastania młodego organizmu. Przyjmuje się, że odpowiednią ilością białka w diecie aktywnego dziecka w wieku 7-lat jest 1-2.
Aktywne sportowe dziecko potrzebuje zbilansowanej diety, która pokryje zapotrzebowania młodego organizmu dla prawidłowego funkcjonowania. PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Burak na wzrost formy i odporność małego sportowca. Regeneracja po treningu jest niezmiernie istotna.
Przykładowe diety dla sportowców.
Przestrzeganie odpowiednich zasad żywienia i suplementacji w profesjonalnym treningu sportowym to podstawa sukcesu. Centrum Wiedzy Żywienie w treningu fitness. Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży to najlepszy sposób wsparcia ich prawidłowego rozwoju. Jednak, aby w pełni wykorzystać ich sportowy potencjał niezbędne jest połączenie pasji do sportu z dbałością o odpowiednio zbilansowaną dietę. Jaki zatem powinien być jadłospis młodych sportowców?
Zapotrzebowanie na węglowodany, tłuszcze czy białko u dziecka, które jest aktywne fizycznie będzie inne niż u jego biernych rówieśników. W diecie młodych piłkarzy należy unikać monotonności. Nie ma produktu, który zawierałby wszystkie składniki odżywcze, dlatego tylko urozmaicone żywienie, uwzględniające różne produkty spożywcze jest w stanie zabezpieczyć organizm przed wystąpieniem niedoborów pokarmowych.
Jadłospis w diecie sportowca powinien uwzględniać wysokobiałkowe produkty, zwłaszcza przed treningiem. Dzienna dawka białka to aż 2do 3g, a zapotrzebowanie wzrasta w przypadku sportów siłowych, takich jak kulturystyka czy rzut młotem. Odpowiednie żywienie sportowców ma im pomóc w uprawianiu danej dyscypliny.
Jak ma się odżywiać sportowiec powinna także wiedzieć jego rodzina (rodzice, dziadkowie, opiekunowie). Płyny w diecie młodego sportowca Problem, z jakim borykają się młodzi sportowcy, to nierozwinięty mechanizm pragnienia, przez co zapominają oni o uzupełnieniu płynów. Podstawę menu w okresie wytężonych ćwiczeń powinny stanowić węglowodany złożone, których zapasy w organizmie są niewielkie. Dostarczające je produkty (pieczywo pełnoziarniste, płatki zbożowe, makaron, ryż, kasza, świeże owoce itp.) warto zawrzeć w każdym posiłku w ciągu dnia.
Jeśli chcesz mieć dużo energii i mocne mięśnie, postaw na białko. Postaraj się ograniczyć węglowodany (m.in. pieczywo). Pamiętaj o piciu litra wody dziennie.
Młodzi sportowcy mają nieco inne potrzeby żywieniowe niż dorośli.
Musimy mieć na uwadze ich intensywny wzrost i rozwój. Najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie – może to być musli (płatki owsiane, pestki dyni, siemię lniane i nasiona słonecznika) oraz biały ser ugnieciony z jogurtem i posypany cynamonem do smaku. Dieta na zgrabne biodra - jadłospis. Składniki pokarmowe w diecie młodego piłkarza. Organizm młodego sportowca poddawany jest ciągłym obciążeniom fizycznym.
Długotrwałe sesje treningowe, mogą być przyczyną zakłóceń naturalnej równowagi organizmu, prowadząc do stanu przemęczenia lub przetrenowania oraz wynikających z tego licznych zaburzeń zdrowotnych. Przynajmniej razy w tygodniu w jadłospisie powinny być ryby 10. Ograniczyć spożywanie produktów wysoko przetworzonych np. Jadłospis piłkarza: Kuba Rzeźniczak tłumaczy jak powinien odżywiać się zawodowiec. Tryb życia sportowca w dużej mierze odpowiednia dieta.
O tym co i jak powinien jadać zawodowy piłkarz niemal wszystko zdaje się wiedzieć obrońca Legii Warszawa Jakub Rzeźniczak. Mimo młodego wieku, napastnik już został okrzyknięty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.