Wszystkie wyspy cieszą się niezwykłą florą i fauną. Początkowo była to jedna wyspa, która wyłoniła się z oceanu. Za sprawą ruchów tektonicznych rozpadła się ona na kilka mniejszych lądów, tworząc archipelag.
Jest to wyspa wulkaniczna, jej najwyższym punktem jest szczyt wznoszącego się na 9metrów n. XX wieku wydobywana była z niego sól. Wyspy Żółwie Tuż po podboju imperium Inków między Francisco Pizarro a dowódcami jego żołnierzy wybuchł nagły spór.
Kres kłótniom miał położyć biskup Panamy Tomás de Berlanga. Pech chciał, że gdy był już niedaleko celu, ocean zamarł. Należą co prawda do Ekwadoru, jednak prawdziwą sławę zyskały dzięki wyprawie Karola Darwina i opisanej przez niego teorii ewolucji.
Naukowiec nie bez powodu obrał za cel swoich badań taką, a nie inną lokalizację. Wystarczy podać kilka faktów, aby uzmysłowić sobie jak interesujący i ważny jest to obszar na świecie. Nie wolno zbaczać z oznaczonych szlaków i koniecznie trzeba przestrzegać nakazów odnośnie ochrony przyrody.
Odkrył na nich zwierzęta,które przypominały te zamieszkujące stały ląale różniące się od nich pod wieloma względami. To doprowadziło go do stworzenia teorii,w jaki sposób na przestrzeni tysiącleci zwierzęta.
Wyspy będące rajem dla zwierząt nigdy nie były przyjazne ludziom. Prawie pozbawione wody pitnej stały się jedynie przystankiem na drodze żeglarzy, zwłaszcza piratów, którzy zaopatrywali się tu w mięso żółwi na dalszą drogę. By chronić unikatową faunę, na Wyspach Galápagos zakazano sztucznych ogni. W oświadczeniu miejscowych władz napisano, że uchwała zakazująca importu, sprzedaży, dystrybucji i wykorzystania sztucznych ogni oraz materiałów pirotechnicznych w prowincji Galápagos została przyjęta jednogłośnie.
Zakaz nie dotyczy jedynie sztucznych ogni, które dają światło, lecz nie powodują hałasu. W XVII wieku były bazą piratów, później wielorybnicy wpadali tutaj po zapasy żywności. Niesamowita fauna i flora Galápagos.
Zwane także Wyspami Żółwimi, wyspy Galápagos położone są na Oceanie Spokojnym w pobliżu równika. Cały archipelag tworzy ponad 1wysp. Dawniej stanowiły jedną wyspę, która pod wpływem tektonicznych ruchów Ziemi podzieliła się na 1mniejszych wysepek. Szacuje się, że na początku XXI wieku na pierwotnych terenach występowania żyło ok. Galapagos (Chelonoidis nigra).
Były one wykorzystywane przez Hiszpanów jako baza piratów, którzy zabierali olbrzymie żółwie jako żywe „konserwy” na pokład statków. Ekwador ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, gdzie znajduje się Środek Świata oraz jak rozwiązano problem zakorkowanych ulic w stolicy kraju. W czasie erupcji wulkanu bazalt wylewał się z niego, tworząc łagodnie zaokrąglone wzgórza a nie stożki o stromych zboczach.
Wyspy powstały z bazaltu, pierwotnie bardziej ciekłego od innych skał wulkanicznych. Wybierając się do Ameryki, pamiętajmy, że Ameryka to nie tylko Stany Zjednoczone. Warto pojechać czy raczej polecieć lub popłynąć do Ameryki Południowej.
Wynurzyły się na skutek wybuchów podwodnych wulkanów. Idealny kierunek dla miłośników egzotyki, nurkowania oraz uroczych krajobrazów. Mnóstwo tu niesamowitych gatunków zwierząt, plaż i interesujących zakątków czekających nie tylko na lądzie, ale i pod wodą. Obecnie jednak wiemy, że niegościnne z pozoru skały wulkaniczne zamieszkują stworzenia nieznane nigdzie indziej na świecie. Archipelag jest pochodzenia wulkanicznego, znajduje się na Oceanie Spokojnym, na wysokości równika, ok.
Z pewnością wrócimy tu jeszcze. Do niego należy rekord długości życia w królestwie zwierząt : ponad 1lat. Wyspy te słyną z różnorodnych gatunków dzikich zwierząt, z których niektóre nie występują nigdzie indziej na świecie.
Wybierz się w podróż do Ekwadoru, odkryj tropikalną dżunglę Amazonii. Zobacz żółwie słoniowe, flamingi i iguany. Na terenie Ekwadoru warto odkryć liczne wulkany oraz poznać kulturę i tradycję Indian. Pogoda w Ekwadorze sprzyja turystom przez cały rok. Tworzą go wyspy Islas Ballestas i Península de Paracas.
Reserva Nacional de Paracas jest jedynym tego typu, który składa się z części lądowej półwyspu Paracas jak i wodnej - w zatoce Paracas.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.