wtorek, 13 marca 2018

Menopauza a miesiączka

Miesiączki stają się bardziej obfite lub – wręcz przeciwnie – skąpe, a krwawienie nie kończy się w ciągu kilku dni, jak to było dotychczas, lecz utrzymuje się przez 1 1 a nawet dni. Tendencja jest taka (choć to również trudno uznać za regułę), że miesiączka jest albo długa i skąpa, albo krótka i wyjątkowo obfita. Zanik miesiączki nie następuje w okresie przekwitania z dnia na dzień, najpierw przez kilka lat kobieta zmaga się z zaburzeniami miesiączkowania.


Zanim krwawienie w okresie menopauzy ustanie, następuje okres przechodzenia do menopauzy, kiedy to stopniowo maleje płodność. Bo w końcu przychodzi ta ostatnia miesiączka, po niej miesięcy bez okresu i bach - mamy menopauzę.

Najważniejszym, ostatecznym etapem przekwitania jest całkowity zanik miesiączki, czyli naturalna bezpłodność. Zanim do tego dojdzie cykl ulega rozregulowaniu, do czego przyczynia się zanikająca ilość estrogenu. Krwawienie może pojawiać się co kilka miesięcy lub co kilkanaście dni, być słabe albo obfite, a czas jego trwania w dużej mierze zależy od genów. Od półtora roku moje miesiączki są co pół rok: pierwsza dłuższa przerwa - miesięcy, druga miesiące, teraz miesięcy.


Po pierwszej dłuższej przerwie byłam u ginekologa, który nie stwierdził niczego niepokojącego. Jak długo może trwać miesiączka w okresie przekwitania? Menopauza oznacza bowiem ostatnie krwawienie miesiączkowe.


Organizm kobiety zaczyna produkować mniejszą ilość hormonów.

W przypadku menopauzy, ostatnia miesiączka zwykle pojawi się przed rokiem życia. Jajniki powoli przestają pracować. Zaburzenia miesiączkowania w okresie klimakterium - Kiedy udać się do lekarza. W przypadku pojawienia się nieregularnych krwawień miesiączkowych warto skontaktować się z lekarzem w celu skonsultowania się co do ustalenia przyczyny zaburzeń, jak również dalszego.


Objawy menopauzy - typowe symptomy. Klimakterium wiąże się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, ale to naturalny proces, którego nie należy się obawiać. Głównym symptomem zbliżającej się menopauzy są nieregularne miesiączki – zaburzenia tego typu pojawiają się zwykle około 45. Po pewnym czasie miesiączka całkowicie zanika. Następuje również spadek libido.


Towarzyszą mu liczne dolegliwości, w tym charakterystyczne uderzenia gorąca i zmiany nastroju. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Stwierdza się ją, gdy przez rok nie pojawi się krwawienie z dróg rodnych. Wiek i przyczyny rozpoczęcia klimakterium.


Mniejsza ochota na seks w okresie menopauzy u wielu przekwitających kobiet ma związek także z suchością pochwy. Późne klimakterium ma miejsce gdy ostatnia miesiączka pojawia się między 55. Wczesne klimakterium dotyczy ustania miesiączki między 40.

Wiek, w jakim się pojawia klimakterium i długość trwania tego okresu to sprawa indywidualna, podobnie jak kolejność i obecność występowania poszczególnych objawów menopauzy. Uderzenia gorąca, to nie jedyny symptom, jaki daje menopauza. Zazwyczaj jednak jako pierwsze pojawiają się zaburzenia miesi. O menopauzie mówi się wtedy, gdy miesiączka nie pojawia się naturalnie przez ponad rok. W okres menopauzy kobiety wchodzą zazwyczaj ok.


Ostatnie, czyli takie, po którym przez co najmniej miesięcy nie pojawiła się miesiączka. Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników. Warto sobie uświadomić, że menopauza to długotrwały proces, a nie dzień pojawienia się ostatniej miesiączki.


Dla kobiet bardzo istotna jest wiedza, kiedy wystąpić może u nich menopauza, czyli ostatnia w życiu miesiączka, jak wygląda okres ją poprzedzający (premenopauza), jakie zmiany zachodzą wtedy w organizmie, czy możliwe jest w tym czasie poczęcie się dziecka, i w końcu skąd wiadomo, że miesiączka nigdy już nie wystąpi? Krwawienia po menopauzie są stanem wymagającym pilnej konsultacji lekarskiej. Prawidłowo menopauza, czyli ostatnia miesiączka w życiu kobiety, pojawia się około 50. Jeśli przez miesięcy od ustania miesiączki nie występują już żadne krwawienia, oznacza to, że kobieta weszła w okres pomenopauzalny.


Chciałam zapytać, jak to u was było po menopauzie (ostatnia miesiączka)? Libido wam drastycznie spadło czy jesteście w stanie jeszcze coś z siebie wykrzesać. Choć perspektywa zajścia w ciążę po menopauzie wydaje się nieprawdopodobna to jednak obecna technika i postęp w medycynie może doprowadzić do tego, że tematy związane z menopauzą i ciążą będą coraz bardziej aktualne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty