poniedziałek, 4 czerwca 2018

Ile wynosi podatek od kupna samochodu

Niestety, również w tej podniosłej chwili o swoje upomni się fiskus. W Polsce obowiązuje podatek od kupna samochodu, nazywany potocznie podatkiem od wzbogacenia. Sprawdziłem, ile wynosi ta danina, kto musi ją zapłacić i czy istnieje jakiś legalny sposób, by jej uniknąć. Obowiązek zapłaty PCC dotyczy sytuacji zakupu auta używanego od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej.


Kupując nowe auto w salonie samochodowym lub w komisie nie ma konieczności zapłaty tego podatku – w cenę samochodu wliczany jest wówczas podatek VAT. To właśnie na podstawie tych druków trzeba zapłacić podatek w wysokości proc. Podatek od kupna używanego samochodu: zwolnienia.


Nie każdy jest zobowiązany do opłaty podatku PCC od zakupu używanego auta. Z tego obowiązku zwolnione są osoby niepełnosprawne, jeśli kupują samochód na własny, prywatny użytek. Kto musi zapłacić podatek od wzbogacenia? Ile wynosi opłata skarbowa za samochód? Czy i kiedy można uniknąć podatku PCC?


Ile mamy czasu na zapłacenie podatku od zakupu samochodu? Wiemy już, ile wynosi podatek od zakupu samochodu. Każdy nabywca pojazdu na jego uregulowanie ma dni od daty zakupu auta.


Pieniądze powinny trafić na konto urzędu przypisanego do nowego właściciela pojazdu. Należy tutaj nadmienić, że jeśli urzędnik uzna kwotę zakupu pojazdu za zbyt niską, może ją zakwestionować powołując się na oficjalny cennik opublikowany przez specjalizujące się w tym firmy. Taka transakcja skutkuje również obowiązkami podatkowymi, które postanowiliśmy opisać. Zakup auta oznacza nie tylko konieczność zapłacenia sprzedawcy ustalonej ceny. Załóżmy więc, że po latach od nabycia mieszkania sprzedajemy je bez żadnego zysku, bo ceny nieruchomości spadły.


Nabywca kupujący samochód od prywatnego sprzedawcy, który nie wystawia faktur VAT, musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Jak rozliczyć się z fiskusem? Podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) jest obciążony zakup samochodu (lub innego pojazdu) od osoby fizycznej.


Najkorzystniej jest, gdy darowizna auta odbywa się na terenie Polski i obie strony są obywatelami naszego kraju. Z płacenia podatku od darowizny samochodu są zwolnione wówczas osoby najbliższe. Gdzie i kiedy zapłacić podatek od kupna samochodu (PCC)? Do jego uiszczenia zobowiązane są osoby nabywające auta używane – z pewnymi wyjątkami.


Zakup samochodu na giełdzie lub z ogłoszenia od osób, które nie mogą wystawić faktury, niemal zawsze powoduje konieczność zapłaty PCC. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprzedaż nieruchomości w okresie do lat od jej nabycia jest związane z odprowadzeniem podatku dochodowego od osób fizycznych. Wysokość tego podatku wynosi proc.


Po zakupie samochodu, nabywca może mieć obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Poniżej link do pobrania druku PCC-3. Niezbędnym drukiem do uregulowania proc.


W przypadku zakupu samochodu o wartości tys. Następnie będziemy musieli uregulować podatek od wzbogacenia, który zwykle wynosi proc. Urząd skarbowy wylicza wysokość podatku od kupna samochodu na podstawie porównania kwoty zapisanej w umowie z własnymi statystykami oraz dokładnie analizuje wartość rynkową pojazdu. Jest to podatek od czynności cywilnoprawnych – czyli krótko mówiąc od zawieranej umowy, podobnie jak np. Stawka podatku (PCC) przy sprzedaży samochodu wynosi wartości pojazdu.


Nabywca samochodu w ciągu dni od momentu zakupu jest zobowiązany złożyć w swoim urzędzie skarbowym prawidłowo wypełniony formularz PCC-i zapłacić należny podatek. Ustawa o PCC wymienia także podmioty. Gdzie zapłacić podatek od kupna samochodu? Warto wiedzieć, że umowa dotycząca kupna używanego auta od osoby prywatnej będzie skutkowała koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on wartości rynkowej auta.


Wyjaśniamy, ile wynosi podatek akcyzowy i kto musi go uregulować. Sprowadzone auto w kraju – co dalej? Na początek warto pamiętać, że po sprowadzeniu samochodu do kraju, właściciel ma dni na jego zarejestrowanie.


Aby spełnić ten obowiązek należy wypełnić wniosek i złożyć go w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty