Skonto - informacja na fakturze. Przedsiębiorca, udzielając skonta swojemu klientowi, informację o tym fakcie powinien umieścić na fakturze. Wynika to z Ustawy o podatku od towarów i usług, a dokładnie z jej art. Zgodnie z jego treścią faktura powinna zawierać informację o kwotach udzielonych upustów i. Sposób uwzględnienia skonta na fakturze zależy od momentu jego udzielenia, a mianowicie: skonto spełni rolę rabatu jeżeli zostanie uwzględnione w cenie jednostkowej towaru, tj.
Zdarzenie musi mieć miejsce przed wystawieniem faktury, a wartości towarów (usług) na. Za terminowe regulowanie faktur (w ciągu dni od dnia wystawienia faktury) udzielamy skonta. Faktury wystawiamy od razu na kwotę udzielonego rabatu. Gdy nabywca nie spełni warunku, wystawiamy fakturę korygującą zwiększającą VAT. W trakcie kontroli urząd zakwestionował takie postępowanie, uznając, że powinniśmy wystawić fakturę bez rabatu, a następnie, gdy nabywca.
Jedną z form udzielanych rabatów oraz obniżek jest udzielenie klientom tzw. Stosowane jest ono w przypadku szybszego rozliczenia faktury przez nabywcę. Sprawdź jak rozliczenie skonta wpływa na konieczność wystawienia faktury korygującej! Najczęściej stosowaną formą wykazywania skonta na fakturze jest określanie go procentowo od wartości należności, czyli np. Z punktu widzenia podatku od towarów i usług (VAT) podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.
Tym samym jeśli faktura zostanie wystawiona przed spełnieniem przez nabywcę warunków uprawniających do skonta (co ma miejsce w analizowanym przypadku), wówczas nie może ono zostać uwzględnione w momencie wystawienia faktury. Na tym etapie nie wiadomo bowiem czy rabat ten faktycznie zostanie przyznany, czy też nie. Uwzględniając skonto w momencie wystawienia faktury skonto to jest, tzw.
Spółka nie może uwzględniać przedmiotowego skonta w momencie wystawienia faktury. W konsekwencji czego należy wystawić fakturę korygującą in minus do faktury wcześniej wystawionej na rzecz klienta. Zatem jeśli sprzedawca umożliwia swojemu kontrahentowi skorzystanie ze skonta, to wystawiana przez niego faktura powinna opiewać na pełną kwotę ceny, bez rabatu. Sprawa, która zawisła przed sądem kasacyjnym dotyczyła Spółki, która w ramach prowadzonej działalności.
W momencie tworzenia faktury sprzedazy z danego zamowienia sprzedazy, pojawia sie komunikat Data ważności skonta nie może być większa od planowanego terminu płatności. Powoduje to, ze warunki skonta sa usuwane przez program. Na fakturze widnieje informacja o możliwości skorzystania z 2-proc. Oznacza to, że nawet jeśli dostawca po udzieleniu skonta nie wystawi faktury korygującej uwzględniającej rabat z tytułu wcześniejszej zapłaty, to ustalając podstawę opodatkowania z tytułu WNT, należy wziąć ten rabat pod uwagę.
Przed uiszczeniem zapłaty kontrahent poprosił nas mailowo o wcześniejszą płatność, za co zaproponował skonto w wysokości. Fakturę opłaciliśmy w wysokości na jaką została wystawiona. Dodatkowo wystawiliśmy notę obciążeniową, która dokumentuje udzielone skonto, a w której podaliśmy dniowy termin płatności.
Kiedy potrzebna faktura korygująca O tym, czy skonto powinno być udokumentowane fakturą korygującą, decyduje moment spełnienia warunków do udzielenia obniżki: przed lub po wystawieniu. W praktyce udzielenie skonta wygląda w ten sposób, że sprzedawca ustala termin płatności np. Jak zapisać skonto na fakturze ? To jak powinno zostać rozliczone skonto zależy od momentu jego udzielenia.
Jeżeli kupujący od razu zapłacił za towar, jeszcze przed wystawieniem faktury (rabat transakcyjny), to wartość towarów na fakturze będą wykazane z uwzględnieniem skonta. W celu udokumentowania skonta wystawiane są faktury korygujące dotyczące poszczególnych pozycji widniejących na fakturze. Jednakże Wnioskodawca uważa, iż ma prawo do obniżenia kwoty na fakturze o udzielone skonto (rabat) od całej kwoty wykazanej na fakturze, a nie od poszczególnych pozycji faktury. Dopiero na etapie płatności skonto staje się prawnie skuteczne i wpływa na obniżenie podstawy opodatkowania i podatku VAT, co dostawca powinien udokumentować, wystawiając fakturę korygującą. Nie ma możliwości uwzględnienia skonta już na fakturze pierwotnej.
Zdaniem Wnioskodawcy, skonto udzielone na podstawie art. VAT w odniesieniu do płatności dokonanych na podstawie większej ilości faktur VAT w kwartalnym okresie rozliczeniowym może być udokumentowane za pomocą zbiorczej faktury VAT korygującej wystawionej po upływie okresu rozliczeniowego. A ja mam trochę inne pytanie. Kilku z naszych dostawców zagrnicznych oferuje nam skonto za wczesniejszą płatność. Na dole faktury jest info iż jeżeli zapłacimy po dniach to mamy upust np.
Moja ksiegowość tłumaczy mi iż to to przychód fiansowy. Organy podatkowe traktowały skonto tak jak każdy inny rabat, nakazując wystawienie faktury korygującej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.