środa, 4 września 2019

Kolba kwiatostan

Kolba kwiatostan

Kolba (łac.spadix, ang.spadix) – rodzaj kwiatostanu roślin, zwany z rosyjskiego kaczanem. W botanice określeniem tym nazywa się kłos o silnie zgrubiałej osi. Zwykle w kolbie kwiaty ułożone są bardzo gęsto, ściśle obok siebie i są siedzące. Takie kwiatostany tworzy na przykład babka i rdest. Do kłosów zaliczamy też kotkę i kolbę.


Kotka czyli bazia to kwiatostan przeważnie wiotki i zwisający. Występuje u wierzby i leszczyny. Kolba z kolei ma oś zgrubiałą, tworzą ją na przykład kwiaty żeńskie kukurydzy. W obrębie kwiatostanu znajdować się mogą poza nimi także liście przykwiatowe (podkwiatek i przysadka), a sam kwiatostan bywa wsparty liściem zwanym podsadką. Odmianą kłosa jest kwiatostan zwany kotką (np. u wierzb) i kolba (np. kwiatostany żeńskie kukurydzy).


Czasami zamiast pojedynczych kwiatów na osi głównej występują kłoski, taki kwiatostan nazywa się kłosem złożonym (łac. spica composita). Hasło krzyżówkowe „kolba” w słowniku szaradzisty. W naszym leksykonie krzyżówkowym dla hasła „kolba” znajdują się odpowiedzi do krzyżówek.


Jeżeli znasz inne znaczenia pasujące do hasła „kolba” możesz dodać je za pomocą formularza dostępnego w opcji Dodaj nowy. Pamiętaj, aby opisy były krótkie i trafne. Baldachogrono to prosty kwiatostan groniasty z kwiatami osadzonymi na szypułach różnej długości (najniższe - najstarsze - zewnętrzne kwiaty mają najdłuższe szypuły) w taki sposób, że kwiaty znajdują się mniej więcej w jednej, zwykle nieco wypukłej, płaszczyźnie. Swoim wyglądem przypomina baldach. Podobnie jak w innych prostych kwiatostanach groniastych najmłodsze i pączki.


U kwiatów wyróżniamy typów kwiatostanu :-wierzchotka dwuramienna - kłębik-wachlarzyk - rozchodnik-sierpik - sierpik żywokostu-koszyczek - rumianek-grono - konwalia-baldachgrono - kasztanowiec biały-kłos - jęczmień-kolba - kalia-kłos złożony - żyto-wiecha - lilak zwisający-baldach - koper-baldach złożony - koper-główka - przegorzan pospolity Licze na naj ! Lista rozwiązań dla określenia kolba z krzyżówki. W kolbie kwiaty rozwijają się w różnym czasie, najwcześniej od dołu, a następnie coraz wyżej ku szczytowi kwiatostanu. media Commons – repozytorium wolnych zasobów. Dane z jego strony opisu znajdują się poniżej.


Kolba kwiatostan

Okazuje się to łatwiejsze, gdy nadziejemy kolbę na widelec, a ziarna będziemy zeskrobywali nożem. Kolba Kolba (chemia) - naczynie laboratoryjne Kolba (broń) - element broni palnej Kolba (botanika). Henryk Gaertner, Gramatyka współczesnego języka polskiego.


Hasło do krzyżówki „kwiatostan” w słowniku szaradzisty. W naszym słowniku szaradzisty dla hasła „kwiatostan” znajduje się odpowiedzi do krzyżówek. Jeżeli znasz inne definicje pasujące do hasła „kwiatostan” możesz dodać je za pomocą formularza znajdującego się w opcji Dodaj nowy. Kolba: różnorodność typów ziarna oraz jego barw 3- Łodyga: antocyjanowe zabarwienie korzeni podporowych Wiecha (kwiatostan męski) cechy: 5-Lp. Słownik języka polskiego PWN - znaczenie słów, ich pisownia, odmiana i pochodzenie, frazeologia, porady i ciekawostki językowe.


Największe w Polsce wiarygodne źródło informacji poprawnościowych Wydawnictwa Naukowego PWN. W groniastych kwiatostanach rozwój i zakwitanie kwiatów odbywa się od nasady do szczytu osi głównej kwiatostanu. Do groniastych kwiatostanów włączono: grono, baldach, baldachogrono, kolbę, kłos, szyszkę, kotkę - bazię, obecne są także groniaste złożone kwiatostany, np. Struktura kwiatostanu składa się z okalającej podłużnej lub jajowatej pochwy , z której wyrasta mięsista kolba.


Na wewnętrznej powierzchni pochwy znajdują się brodawki, służące jako pułapki na owady. Kolor pochwy zależy od gatunku rośliny, jednak dominuje barwa biało. Kwiatostan wyrasta bezpośrednio z podziemnej bulwy pędowej. Baldach (łac. umbella) – u roślin rodzaj kwiatostanu, w którym pojedyncze kwiaty wyrastają na mniej więcej jednakowej długości szypułkach z jednego miejsca na szczycie pędu. Kłos (łac. spica, ang. spike) – rodzaj kwiatostanu groniastego, w którym na osadce siedzą kwiaty bezszypułkowe.


Definicja centriola Co oznacza ciałka podstawowego. Ma oryginalny, bardzo wysoki kwiatostan, z okalającą go ciemną pochwą. Wewnątrz pochwy znajduje się kolba z długim, brązowym wypustkiem, który wydziela mocno nieprzyjemny zapach i często wyrasta ponad pochwę.


Mimo tego zapachu, watro mieć jednak w ogrodzie tak niepowtarzalną roślinę, tym bardziej, że bulwy są jadalne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty