czwartek, 13 sierpnia 2020

Przymusowe leczenie alkoholika 2018

Przymusowe leczenie alkoholika. Poddanie się leczeniu odwykowemu jest dobrowolne. W pewnych przypadkach osoby uzależnione od alkoholu mogą zostać zobowiązane do poddania się terapii. Jednak zdarza się, że osoba uzależniona od alkoholu może zostać zobowiązana do leczenia przez sąd. Podstawą do takiego orzeczenia jest opinia biegłego psychiatry i psychologa.


Po jednej z takich interwencji poddał się badaniu psychiatryczno-psychologicznemu w poradni dla uzależnionych i podjął leczenie odwykowe.

W tym czasie zachowywał się poprawnie, a zarobione. Jak przypomniał, przymusowe leczenie odwykowe jest wyjątkiem od zasady dobrowolności poddania się takiemu leczeniu, wyrażonej w art. Rząd rozważa zmianę przepisów dotyczących przymusowego leczenia alkoholików.


W praktyce ten przepis okazuje się nieskuteczny. Większość chorych i tak nie stawia się na obowiązkowej terapii pomimo wyroku sądu. Trwają prace nad lepszym rozwiązaniem problemu. Obowiązkowy odwyk nie spełnia swojej roli.


Po złożeniu wniosku komisja przeprowadza wywiad z rodziną oraz wzywa osobę uzależnioną od alkoholu na rozmowę.

Alkoholizm to problem, który nasila się w XXI wieku. Niezwykle szybkie tempo życia, wysokie wymagania, brak wsparcia najbliższych powoduje, że choroba rozwija się w zastraszający sposób. Dowiedz się czym jest to uzależnienie i jak skierować kogoś na przymusowe leczenie alkoholizmu. W leczeniu alkoholizmu najważniejsze jest, by sama osoba zainteresowana zechciała podjąć wysiłek, aby wyjść z nałogu.


Są jednak takie sytuacje, gdy przymusowe leczenie wydaje się być jedyną drogą ratunku dla osoby uzależnionej i jego rodziny. Sprawa toczy się w postępowaniu nieprocesowym. Do wniosku o przymusowe leczenie dołącza się dotychczasową dokumentację oraz opinię biegłego, jeśli taka już została wydana. Jeśli wniosek o przymusowe leczenie nie był poprzedzony opinią biegłego, sąd zarządza poddanie się osoby, której postępowanie dotyczy, badaniu przez.


W tym miejscu można liczyć na profesjonalną pomoc. Niestety nie każdy chce z niej skorzystać. Chcąc doprowadzić kogoś na przymusowe leczenie alkoholizmu musimy przedstawić ponadto szereg dowodów poświadczających winę takiej osoby. Najczęściej są to sprawozdania policji z interwencji domowych, zeznania świadków, raporty psychologa rodzinnego.


Osoba chora psychicznie musi wyrazić zgodę na badanie i leczenie psychiatryczne. To osoba uzależniona sama może podjąć decyzję, czy chce się poddać leczeniu czy nie. Zdarza się jednak, że alkoholik może zostać zmuszony do podjęcia leczenia przez sąd. Wszelkie ośrodki leczenia uzależnień zastrzegają, że nie można zmusić alkoholika do leczenia.


Nawet jeśli to dziecko uzależnione od marihuany, czy grania w gry komputerowe.

Jeśli chęć leczenia nie wyjdzie od nałogowca, zarówno on, jak i terapeuci niepotrzebnie stracą czas. Jeśli chodzi o przymusowe leczenie osoby uzależnionej od alkoholu to rzeczywiście nie jest to taka prosta sprawa, ale da się to zrobić. Na stronie jednego z ośrodków terapii uzależnień znalazłam instrukcje jak zmusić męża do leczenia odwykowego. Zgodnie z polskim prawem możliwe jest przymusowe leczenie odwykowe alkoholika, o którym orzeka sąd.


Znam pewną sytuację, gdzie neletni bez wiedzy rodziców codziennie nadużywa alkoholu. Ojciec prawie nigdy nie trzeźwiał, więc postanowiliśmy wysłać go na przymusowe leczenie – złożyliśmy wniosek komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w naszym mieście. Ojciec został wysłany na badania, a później musiał stawić się w sądzie, który skierował go na przymusowe leczenie.


Wniosek jest zwolniony z opłat sądowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że przymusowe leczenie alkoholika nie jest możliwe. Jest to leczenie bez szans ponieważ aby podjąć skuteczne leczenie alkoholik musi sam tego chcieć. Nie wiem czy to odpowiedni dział,więc tak sprawa wygląda następująco W listopadzie zdecydowałam zgłosić brata na przymusowe leczenie. Decyzją prokuratora miał się zgłosić na tygodniową kurację odwykową zamknięta, z czego odbył tygodniową z zalecenie.


Nie jest to proste zadanie, ponieważ bez zgody alkoholika ciężko umieścić go w ośrodku i nakłonić do podjęcia leczenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w pewnych sytuacjach sąd może skierować alkoholika na przymusowe leczenie. Jest to możliwe wtedy, gdy istnieją uzasadnione przesłanki społeczne bądź medyczne. Kiedyś o zaszyciu kogoś mógł zdecydować sąd: jeśli kierował alkoholika na przymusowe leczenie, a ten się od niego wzbraniał, wszczepiano mu esperal bez zgody, najczęściej na plecach, żeby przypadkiem sam nie mógł go sobie wydłubać.


Dzięki temu miał nie pić 8-miesięcy. Skierowanie na przymusowe leczenie odwykowe. Pytanie: Mojej koleżance od pewnego czasu nie układa się z mężem.


Około miesiąc temu, po spożyciu przez nią alkoholu zrobiła karczemną awanturę, rzucała się z rękami, krzyczała, w której udział brała również jej dziewiętnastoletnia córka. Ale ja nie moge tak po prostu patrzeć na jej umieranie (bo to juz nie sa żarty, naprawdę), muszę coś. Każdorazowo decyduje o tym są po wysłuchaniu opinii lekarzy, psychiatrów lub psychologów, terapeutów uzależnień.


PRZYMUSOWE LECZENIE ALKOHOLIKA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty