Obowiązek zapłaty PCC dotyczy sytuacji zakupu auta używanego od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Kupując nowe auto w salonie samochodowym lub w komisie nie ma konieczności zapłaty tego podatku – w cenę samochodu wliczany jest wówczas podatek VAT. Zakup auta od osoby fizycznej, która nie jest podatnikiem VAT, wiąże się z obowiązkiem zapłaty odpowiedniego podatku – mowa tu o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Należy tutaj nadmienić, że jeśli urzędnik uzna kwotę zakupu pojazdu za zbyt niską, może ją zakwestionować powołując się na oficjalny cennik opublikowany przez specjalizujące się w tym firmy. Kupując samochód od osoby niebędącej płatnikiem VAT należy liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Gdzie i kiedy zapłacić podatek od kupna samochodu (PCC)?
Ocena artykułu: ocen, średnia: z 5. Zakup samochodu to wcale nie jest bułka z masłem. Jeśli kupimy pojazd od osoby niebędącej płatnikiem VAT, to. Po zakupie samochodu, nabywca może mieć obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Poniżej link do pobrania druku PCC-3. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do uregulowania należności wobec urzędu skarbowego zobligowane są osoby nabywające pojazdy używane od osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz nie są płatnikami podatku VAT.
Podatek od kupna samochodu – kogo dotyczy? W przypadku sprzedaży samochodu używanego o wartości powyżej tys. Przy zamianie samochodów również trzeba zapłacić PCC, przy czym podstawą opodatkowania jest wtedy wartość rynkowa samochodu droższego, od którego przypada wyższy podatek.
Tak naprawdę jednak podatek od kupna samochodu, to tak popularny podatek od czynności cywilnoprawnych. I to właśnie tą opłatę jesteśmy zobowiązani uiścić w momencie kupna samochodu. Przy umowie sprzedaży samochodu obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych spoczywa na kupującym. Jeśli w ciągu dni nie wypełni on deklaracji PCC-i nie wpłaci pieniędzy do urzędu skarbowego, grozi mu grzywna nawet w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niestety, również w tej podniosłej chwili o swoje upomni się fiskus.
W Polsce obowiązuje podatek od kupna samochodu, nazywany potocznie podatkiem od wzbogacenia. Sprawdziłem, ile wynosi ta danina, kto musi ją zapłacić i czy istnieje jakiś legalny sposób, by jej uniknąć. W Polsce, zawierając transakcje kupna-sprzedaży samochodu będziemy musieli zapłacić z tego tytułu podatek.
O ile w przypadku nabycia samochodu jest to oczywistością, o tyle nie zawsze sprzedający mają świadomość, że w niektórych sytuacjach będą oni musieli zapłacić podatek od sprzedaży samochodu. Umowa kupna-sprzedaży pojazdu nie ma jednego, odgórnie narzuconego wzoru czy formy (np. wydruku – może być w całości spisana odręcznie). Można skorzystać z gotowych wzorów lub samodzielnie skonstruować umowę – najważniejsze, by zawierała dane sprzedającego, kupującego, pojeździe i kwocie zakupu. Chociaż popularne jest stwierdzenie „podatek od zakupu samochodu” to określenie błędne, ponieważ polskie prawo nie przewiduje takiego podatku.
Jest to podatek od czynności cywilnoprawnych – czyli krótko mówiąc od zawieranej umowy, podobnie jak np. To czy w konkretnym przypadku wystąpi podatek od zakupu samochodu u kupującego, czy też podatek od sprzedaży auta u sprzedawcy bądź w ogóle brak jakichkolwiek danin, uzależnione jest od kilku czynników. W poniższym artykule skupimy się na pierwszej sytuacji. Aby zarejestrować samochód sprowadzany z innego kraju UE, musimy złożyć deklarację, zapłacić akcyzę i uzyskać potwierdzenie zapłaty. Ile wynosi podatek od zakupu samochodu i czy każdy jest zobowiązany do jego zapłaty?
Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych?
Kupując samochód od podmiotów, które nie są podatnikami VAT, nowy właściciel pojazdu jest zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, w skrócie PCC. Myślałeś, że tylko kupujący zapłaci podatek od nabytego auta? Jeśli sprzedajesz swój samochód przed upływem pół roku od jego.
Bezpieczna umowa sprzedaży samochodu. Umowa sprzedaży samochodu to najważniejszy dokument, jaki możecie posiadać do swojego auta. Nie dowód rejestracyjny czy książka pojazdu, a właśnie umowa sprzedaży jest tym, który potwierdza, kto jest właścicielem.
Jednocześnie ma ogromne znaczenie dla kupującego, gdy nabywa używane auto. Sprzedaż samochodu powoduje powstanie dochodu, który może podlegać po stronie zbywcy opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Takiego podatku nie płaci się, jeśli właściciel pojazdu sprzeda go po upływie miesięcy od daty jego zakupu.
Nie każdy jest zobowiązany do opłaty podatku PCC od zakupu używanego auta. Z tego obowiązku zwolnione są osoby niepełnosprawne, jeśli kupują samochód na własny, prywatny użytek. Nabywca kupujący samochód od prywatnego sprzedawcy, który nie wystawia faktur VAT, musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Jak rozliczyć się z fiskusem?
Podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) jest obciążony zakup samochodu (lub innego pojazdu) od osoby fizycznej. Możesz to zrobić w następujący sposób: pomnóż kwotę z pola przez 02. Kwotę z pola wpisz do pola 43.
Pamiętaj, że po podpisaniu umowy sprzedaży auta będziesz musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Osoba kupująca na rozliczenie się ze skarbówką ma dni od zakupu pojazdu. Jeśli tego nie zrobi - grozi jej grzywna.
Krok po kroku wyjaśniamy, jak. Każdy nabywca samochodu musi pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności. Chodzi nie tylko o rejestrację pojazdu, ale także konieczność rozliczenia się z fiskusem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.