Ta mała zwariowana rzecz, którą nazywamy miłością, jest jednym z najszerzej badanych zagadnień w psychologii i jednocześnie najmniej zrozumianym. Jednym z powodów jest fakt, że wiele badań nad związkami romantycznymi przeprowadza się w laboratoriach, a nie w prawdziwym życiu. Blog o psychologii, związkach, i wyzwaniach tworzenia relacji. Zaangażowanie w związku – co dla was znaczy? Partnerzy w związku mogą mieć wspólne, podobne rozumienie tego, czym jest zaangażowanie w relację, nawet jeśli o tym nie rozmawiają.
Pomagaj, ale nie daj się wykorzystywać! Dobre serce jest wiele warte, ale taką samą wartość ma twarda pupa. Niby to takie oczywiste, ale niestety wciąż zbyt wiele osób o tym zapomina. Zapominamy o tym, że wszystko ma swoje granice, nawet pomaganie. Jakie są - mniej i bardziej - subtelne działania, którymi niszczymy relację z partnerem?
Kiedy nauczymy się rozpoznawać tego typu zachowania, którymi odpychamy od siebie bliską osobę, będziemy mogli zawalczyć o związek i zmienić jego dynamikę. Oto zachowań, które odbierają nam szansę na szczęście w związku: 1. Większość z nas pragnie tworzyć udany związek romantyczny. Ale właściwie co to znaczy udany związek? My najczęściej opisujemy go na łamach Pięknej Miłości, jako zdrowy związek i jego charakterystykę przedstawialiśmy wielokrotnie.
Pokazujemy także inne podejścia do związków romantycznych, w zależności od koncepcji danego autora, tak, aby przedstawić Ci jak najszerszy. Związek, czy partnerstwo to nie tylko sposób na przeciwdziałanie samotności, ale również głębia relacji łącząca dwie różne osobowości…. Początki zawsze są piękne – romantyczne spotkania, randki w świetle księżyca, miłe słowa na dobranoc, czułe objęcia… Bliskość potęgująca dreszcze. Do głosu dochodzą takie uczucia, jak: poczucie bycia niedocenianym, niskie poczucie własnej wartości, zwątpienie w szczere zaangażowanie partnera, wrażenie wypalania się uczuć. Psychologia związku (10) Stylizacja paznokci (9) O nas.
Tych wszystkich, którzy są przed lub w trakcie organizacji przyjęcia weselnego. Nauki, z których czerpie psychologia, to głównie socjologia, antropologia, filozofia i biologia, dzięki wypracowaniu własnych metod eksperymentalnych psychologia jest nauką samodzielną. Celem związku nie jest jednak zwiększanie naszego poczucia wartości. Związek nie jest po to, żeby się w nim leczyć czy też podbudowywać własne poczucie wartości.
W pierwszym okresie bycia razem ludzie są gotowi robić dla siebie wszystko, bez oglądania się i liczenia, kto wkłada więcej, a kto mniej. Opisał on etapów związku, które pokrótce chciałabym przedstawić. Wszystko się zmienia – chcemy tego czy nie, nasz związek partnerski (małżeński) też.
Związek kompletny - Prawdopodobnie większość związków, jakie ludzie nawiązują (szczególnie w młodości), nigdy nie wykracza poza fazę romantycznych początków: albo miłość romantyczna przemija, albo brakuje wystarczającego zaangażowania w przetworzenie związku w stałą relację (z powodu braku równie silnych uczuć partnera), albo jedno i drugie. PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI podtrzymujący trwanie związku, zanik zaangażowania prowadzi do rozpadu samego związku. W udanym związku zaangażowanie jest jednak zwykle jego najbardziej stabilnym składnikiem.
Wysiłek wkładany w utrzymanie związku automatycznie zapoczątkowuje proces jego samopodtrzy- mywania się. Syndrom sztokholmski w pracy lub w związku to inaczej pozytywne uczucia, które ofiara żywi do swojego kata. Uniwersytetu Humanistyczno-społecznego SWPS o specjalizacji psychologii klinicznej.
Posiada wieloletnią praktykę psychologiczną z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Toksyczny związek polega na tym, że jedno z partnerów daje drugiemu bardzo wiele, a w zamian dostaje bardzo mało. Znosi złe traktowanie i nie potrafi uwolnić się od toksycznego związku, który działa niszcząco i zaniża samoocenę. Przeczytaj, jakie są objawy toksycznego związku i dowiedz się, jak się z niego uwolnić. Poznaj najciekawsze zjawiska w dziedzinie psychologii.
Przeczytaj teksty o bliskości, erotyce, związkach, problemach, z którymi borykamy się współcześnie. Dowiedz się, co radzą specjaliści. Związek kohabitacyjny nie jest zalegalizowaną formą wspólnego życia, jak małżeństwo, dlatego często określa się go potocznie życiem na kocią łapę lub małżeństwem bez papierka.
Poznaj definicję związku kohabitacyjnego i dowiedz się, na czym polega różnica między związkiem kohabitacyjnym a konkubinatem. Kłopoty z komunikacją w związku? Konflikty i spory zdarzają się nawet w najlepszym małżeństwie. Problem zaczyna się wtedy, gdy partnerzy nie potrafią sobie z nimi radzić.
Wtedy jedynym ratunkiem dla związku może okazać się terapia. Kontynuuję odpowiedź zamieszczoną w artykule “Samopoczucie po kłótni“ Pamiętaj, że tak naprawdę nie potrzebujesz być z nikim w związku, by być szczęśliwa i spełniona. To Twoja (i każdego człowieka) prawdziwa tożsamość – niczego i nikogo nie potrzebujesz do szczęścia! Teksty z tej kategorii dotyczą zagadnień związanych z życiem rodzinnym oraz związkami i relacjami. Jeżeli interesują Cię takie zagadnienia jak budowanie relacji, kryzysy małżeńskie, sex, czy wychowywanie dzieci, w naszych artykułach znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.
Moim zdaniem człowiek to człowiek, bez względu na to, ile ma lat, tak samo czuje, kocha, przywiązuje się i pragnie być kochanym. Interesujesz się psychologią? Chcesz dowiedzieć się jak przygotować się do związku?
A może chcesz rozwinąć swój obecny związek? Ten blog jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tu mnóstwo inspiracji! Serdecznie zapraszam Patryk Wójcik - psycholog.
Po początkowym etapie pełnym namiętności, która sprawia, że chcemy być blisko siebie i spędzać ze sobą jak najwięcej czasu, następuje etap budowania bliskości – poznawania siebie nawzajem, budowania intymności, przywiązania i łagodnego cieszenia tym stanem. Etapy związku: przystosowanie do rzeczywistości, budowanie związku przyjacielskiego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.