Prawo udzielania ślubu konkordatowego w Polsce posiada, na podstawie ustaw indywidualnie regulujących ich działalność, Kościołów i związków wyznaniowych. Zdecydowaliście się na ślub wyznaniowy (tak zwany kościelny albo konkordatowy)? Jeśli chcecie, żeby małżeństwo było uznane przez prawo polskie, musicie wcześniej zgłosić się do urzędu stanu cywilnego (USC) po zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Zawarcie małżeństwa przed duchownym, po spełnieniu wszystkich formalności, wywoła również skutki prawne – w efekcie zostanie sporządzony także akt małżeństwa przez kierownika USC.
Wydanie zaświadczenia do ślubu konkordatowego;. Niezwłocznie po złożeniu oświadczeń duchowny sporządza i przekazuje do USC w ciągu dni zaświadczenie stwierdzające, że oświadczenia zostały złożone w jego obecności przy zawarciu związku małżeńskiego podlegającego prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku. Niezbędne dokumenty do ślubu konkordatowego. Bierzemy z narzeczonym ślub konkordatowy.
Jeśli oba nasze akty urodzenia zostały sporządzone w miejscowym USC (Katowice), natomiast ceremonia ślubu kościelnego ma miejsce w mieście Y, to czy załatwiając sprawę wydania zaświadczenia o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego mamy się udać do USC w. Zamiast dzielić ślub cywilny i kościelny, zdecydowaliście się na ślub konkordatowy. Choć w takim przypadku większość formalności zostaje przeniesiona do kościoła, nie zwalnia Was to z wizyty w USC. Aby uzyskać ślub konkordatowy, trzeba uzyskać z Urzędu Stanu Cywilnego zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności uniemożliwiających zawarcie małżeństwa.
USC), świadectwa nauki religii (nie wszędzie wymagane), dane świadków. Dokumenty niezbędne do zawarcia małżeństwa konkordatowego. Jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia małżeństwa konkordatowego? Małżeństwo konkordatowe to małżeństwo kościelne, które wywiera skutki cywilno - prawne. Stolica Apostolska podpisała z Polską ustawę konkordatową.
USC odpowiedniego dla miast w ktorym bierzecie slub po dokument o braku przeciwskazan do zawarcia zwiazku malzenskiego - koszt zl owszem udaliśmy się do. USC lub aktu małżeństwa zawartego wcześniej cywilnie (w niektórych parafiach można je donieść później – o tym, jak je dostać napisałam niżej) W niektórych parafiach dodatkowym wymogiem na tym etapie jest podanie dokładnych danych wybranych przez Was świadków. Rejestracji małżeństwa dokonuje kierownik USC według miejsca zawarcia małżeństwa na podstawie zaświadczenia przekazanego przez duchownego. Do spisania protokołu z dokumentów potrzebne będą cztery pierwsze pozycje. USC miejscowości B ale z potwierdzeniem dowodu wpłaty idziesz do miejscowości A (stałe zameldowanie) i tam dajesz im potwierdzenie że wpłaciłaś te zł i załatwiasz wszystkie formalności.
DOKUMENTY NIEZBĘDNE DO ŚLUBU KONKORDATOWEGO: Dowody osobiste. ZAŁ KU-USC-WZÓR WNIOSKU DO SĄDU O ZWOLNIENIE Z OBOWIĄZKU PRZEDŁOŻENIA ZAŚWIADCZENIA O ZDOLNOŚCI PRAWNEJ DO ZAWARCIA ZWIĄZKU MAŁŻEŃSKIEGO. Opłatę skarbową w wysokości zł za sporządzenie aktu (jeżeli akt małżeństwa będzie sporządzany w tutejszym USC) wnosi się na rachunek Urzędu Miejskiego w Janikowie. Zaświadczenie jest wolne od opłat.
Do licencji zostają dołączone egzemplarze zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego (w przypadku ślubu konkordatowego). Rezerwacja daty i godziny ślubu w wybranym kościele. Gdy narzeczeni ustalą już datę ślubu, należy zgłosić się do wybranego kościoła, aby zarezerwować dla siebie wymarzony termin: dzień i godzinę.
Powinien być także świętem spokojnym – żeby tak było, dokumenty do ślubu warto załatwić wcześniej niż na ostatnią chwilę i nie stresować się, że tuż przed ceremonią mogą wyniknąć jakieś trudności. Aby związek małżeński zawarty w kościele spełniał warunki ślubu konkordatowego, trzeba dopełnić kilku formalności. Można również wówczas przygotować protokół przedślubny, w którym miedzy innymi wskażemy świadków zbliżającej się uroczystości oraz uzupełnimy wszelkie niezbędne dane osobowe. Wcześniej trzeba pobrać z USC skrócony akt urodzenia.
Następnie urzędnik wystawia zaświadczenie o braku przeciwwskazania do małżeństwa. Ten dokument w trzech egzemplarzach należy dostarczyć do parafii. Sytuacja trochę się komplikuje, gdy do ślubu przystępuje cudzoziemiec.
Mamy ustalony termin ślubu na sierpnia. Często korzystam z Waszych ra z podanych linków itd. Pamiętajcie, że małżeństwo można zawrzeć najwcześniej po upływie miesiąca od złożenia dokumentów do USC! W przypadku ślubów konkordatowych, po załatwieniu formalności w USC opisanych powyżej, dostaniecie standardowe zaświadczenie z urzędu, które stwierdza brak przeszkód do zawarcia małżeństwa. USC wystąpi do właściwego urzędu celem ich uzyskania.
Procedura zawierania ślubu kościelnego jest niemal identyczna jak w przypadku ślubu konkordatowego. Pamiętajmy jednak, że sam ślub kościelny nie wywiera skutków cywilnych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.