czwartek, 6 września 2018

Koniec menopauzy objawy

Okres menopauzy to ciężki czas dla każdej kobiety, powoduje nagłe i nieznane procesy zachodzące w organizmie. Czasem pewne objawy mogą prowadzić do komplikacji lub przykrych powikłań, dlatego kobiety powinny zawsze zwracać uwagę na dodatkowe objawy. Uderzenia gorąca, to nie jedyny symptom, jaki daje menopauza. Wiek, w jakim się pojawia klimakterium i długość trwania tego okresu to sprawa indywidualna, podobnie jak kolejność i obecność występowania poszczególnych objawów menopauzy.


Zazwyczaj jednak jako pierwsze pojawiają się zaburzenia miesi. Na początku menopauzy najlepiej udać się do lekarza, który pomoże w ich doborze.

Wiemy, kiedy mniej więcej zaczyna się menopauza, ale kiedy właściwie się kończy? Zdaniem ekspertów, nastawienie Polek do menopauzy ma w dużym stopniu związek z niedostateczną edukacją seksualną oraz zdrowotną w naszym kraju. Panie zwykle uważają, że menopauza to koniec kobiecości.


A to nieprawda – rozpoczyna tylko kolejny etap życia, który ma wiele zalet. Medyczna definicja menopauzy to jeden pełny rok bez miesiączkowania. Jednak czas, który poprzedza ten rok – a u każdej kobiety może być on różny (różnice sięgają nawet lat) – jest traktowany jako okres premenopauzy. Wszystkie zmiany, które mają miejsce pod koniec okresu płodności kobiety, zwykło się określać terminem menopauza.


Głównym symptomem zbliżającej się menopauzy są nieregularne miesiączki – zaburzenia tego typu pojawiają się zwykle około 45.

Objawy menopauzy - typowe symptomy. Po pewnym czasie miesiączka całkowicie zanika. Następuje również spadek libido. Zaburzenia miesiączkowania są jednym z typowych symptomów wchodzenia w okres przekwitania.


Jednak zamiast przechodzić nad tym do porządku dziennego i zrzucać winę na „naturę”, lepiej sprawdzić, czy nie kryje się za tym znacznie poważniejsza choroba. Przekwitanie może sprowokować też długotrwałe odchudzanie się i życie w ciągłym stresie. Nie bez znaczenia jest fakt, kiedy urodziłaś dziecko.


Natomiast, wiek wystąpienia- menopauzy (około roku życia) nie uległ zmianie. Menopauza to nie koniec świata. Wiedzą o tym kobiety, które ten trudny okres mają już za sobą.


Ciężko jednak zaakceptować menopauzę, która pojawia się w trudnym dla kobiet czasie i często skłania do myślenia, że w życiu już nic nie czeka, że najlepsza lata minęły bezpowrotnie. U niektórych pań pojawiają się też słabsze objawy wypadkowe, takie jak uderzenia gorąca czy nocne poty. Coraz bardziej obniża się w tym czasie poziom estrogenów i progesteronu.


Zanim krwawienie w okresie menopauzy ustanie, następuje okres przechodzenia do menopauzy, kiedy to stopniowo maleje płodność. Pierwsze oznaki tego, że u pacjentki niedługo wystąpi menopauza, pojawiać się mogą już na kilka lat przed ostatnią miesiączką. Pierwsze zauważalne przez pacjentki zmiany dotyczyć mogą samych krwawień – otóż cykl kobiet może stawać się coraz bardziej nieregularny, a zmianom podlegać mogą również i same.


Dodatkowo wspiera działanie żeńskich hormonów płciowych i łagodzi objawy menopauzy. Przede wszystkim jest pomocny w przypadku wzmożonej potliwości, uderzeń gorąca, nerwowości i huśtawek nastrojów.

Nie wszystkie kobiety przeżywają okres menopauzy w ten sam sposób. Nocne poty – wczesny zwiastun menopauzy. Rozdrażnienie, problemy z koncentracją, brak energii i problemy ze snem – psychologiczne objawy klimakterium. W okresie klimakterium kobiety często przeżywają trudności natury emocjonalnej: rozdrażnienie, brak energii, płaczliwość, smutek i strach przed przyszłością. Negatywne objawy menopauzy utrzymują się średnio przez lat.


U pozostałych pań czas ich trwania oraz stopień nasilenia jest różny i może wynosić od roku do nawet lat. Oczywiście są to tylko najczęstsze i najbardziej dokuczliwe objawy, lista wszystkich jest dużo dłuższa. Konsekwencje menopauzy są daleko idące, często pojawiają się choroby współistniejące jak osteoporoza czy depresja. Niestety, nie da się jej zaradzić.


Terapie i leki mają za zadanie „ujarzmienie” objawów, ale nic nie jest. Znacznie rzadziej wiemy, że charakterystyczne objawy menopauzy to także uczucie zmęczenia, kłopoty ze snem, osłabienie libido. Domowe sposoby na menopauzę Przykre objawy menopauzy można łagodzić domowymi sposobami, przede wszystkim dietą bogatą w warzywa i owoce, suplementami witamin, regularnymi ćwiczenia lub spacerami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty