środa, 12 września 2018

Podatek od kupna samochodu używanego

Podatek od kupna używanego samochodu: zwolnienia. Nie każdy jest zobowiązany do opłaty podatku PCC od zakupu używanego auta. Z tego obowiązku zwolnione są osoby niepełnosprawne, jeśli kupują samochód na własny, prywatny użytek.


Zakup auta od osoby fizycznej, która nie jest podatnikiem VAT, wiąże się z obowiązkiem zapłaty odpowiedniego podatku – mowa tu o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Obowiązek zapłaty PCC dotyczy sytuacji zakupu auta używanego od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Kupując nowe auto w salonie samochodowym lub w komisie nie ma konieczności zapłaty tego podatku – w cenę samochodu wliczany jest wówczas podatek VAT.


Nabywca kupujący samochód od prywatnego sprzedawcy, który nie wystawia faktur VAT, musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Jak rozliczyć się z fiskusem? Podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) jest obciążony zakup samochodu (lub innego pojazdu) od osoby fizycznej. Należy tutaj nadmienić, że jeśli urzędnik uzna kwotę zakupu pojazdu za zbyt niską, może ją zakwestionować powołując się na oficjalny cennik opublikowany przez specjalizujące się w tym firmy. W przypadku sprzedaży samochodu używanego o wartości powyżej tys.


Przy zamianie samochodów również trzeba zapłacić PCC, przy czym podstawą opodatkowania jest wtedy wartość rynkowa samochodu droższego, od którego przypada wyższy podatek. Jak i kiedy zapłacić PCC-(podatek od zakupu samochodu)? W skrócie – jeśli nie kupujesz auta na fakturę, będziesz musiał zapłacić podatek wzbogacenia od samochodu.


Tak jak wspomnieliśmy, podatek PCC jest podatkiem obowiązkowym dla osób, które nabyły samochód na podstawie umowy, a nie faktury. Do jego uiszczenia zobowiązane są osoby nabywające auta używane – z pewnymi wyjątkami. Kupno samochodu na firmę - jaką metodę wybrać?


Przy wyborze sposobu kupna auta osobowego dla firmy trzeba patrzeć nie tylko z perspektywy majątkowej, lecz także podatkowej. Leasing operacyjny rozkłada koszty kupna w czasie, a więc płynność finansowa jest mniej zakłócona. Po zakupie samochodu, nabywca może mieć obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Poniżej link do pobrania druku PCC-3. Możesz to zrobić w następujący sposób: pomnóż kwotę z pola przez 02.


Kwotę z pola wpisz do pola 43. Dowodem transakcji kupna samochodu jest umowa pomiędzy sprzedającym i kupującym. Przygotujmy się odpowiednio do jej podpisania. Umowa powinna zawierać informacje na temat sprzedawcy i nabywcy. Powinny się w niej znaleźć wszelkie dane osobowe, takie jak imiona, nazwiska, adresy zamieszkania.


Jedną z takich czynności jest złożenie w urzędzie. Zapłata lub nawet zwolnienie z takiego podatku auta firmowego eliminuje konieczność zapłaty i rozliczenia się na PCC-przez kupującego. Gdzie i kiedy zapłacić podatek od kupna samochodu (PCC)? Sprzedaż samochodu używanego bez podatku? Wykorzystywane w działalności gospodarczej składniki majątku z reguły, po określonym czasie ich użytku, są sprzedawane.


Przykładem są tutaj samochody. Jeżeli przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, sprzedaż taką musi obarczyć z reguły stawką podstawową. VAT wyklucza wystąpienie WNT), zakup używanego samochodu na fakturę VAT marża - jeżeli sprzedawca spełnia przepisy dla zastosowania takiej procedurze powołując się na nią w treści faktury. Jako osoba fizyczna mamy do dyspozycji dwa najpopularniejsze warianty nabycia samochodu używanego.


Warto wiedzieć, że umowa dotycząca kupna używanego auta od osoby prywatnej będzie skutkowała koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on wartości rynkowej auta. Czy taki sam podatek obowiązuje w przypadku kupna auta z komisu? Jeśli stroną sprzedającą jest komisant - wówczas jesteśmy zwolnieni z podatku PCC.


Jeśli jednak komis jedynie pośredniczy w sprzedaży samochodu, a na umowie widnieją dane osoby prywatnej, czyli poprzedniego właściciela auta - w takiej sytuacji będziemy musieli. Nie zapłacony podatek od kupna samochodu. Aby mieć tańsze OC mój tata został jego współwłaścicielem.


Pożyczłam samochód chłopakowi który w niespełna trzy dni od kupna rozbił ,. Przy umowie sprzedaży samochodu obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych spoczywa na kupującym. Jeśli w ciągu dni nie wypełni on deklaracji PCC-i nie wpłaci pieniędzy do urzędu skarbowego, grozi mu grzywna nawet w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty